Gündem Haberleri

GÜNDEM

  100’lük sicille ‘Ahlaksız’ ihracı

  Felat BOZARSLAN / DHA
  17.08.2014 - 02:02 | Son Güncelleme:

  12 madalya ve takdirnamesi ile sicil notu 100 olan hava Üsteğmen Ali Ünsal, adına açılan sahte Facebook hesabı yüzünden geçen yıl ‘ahlakdışı hareketlerde bulunduğu’ gerekçesiyle TSK’dan ihraç edildi. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) giden Ünsal buradan da sonuç alamadı.

  HAVA Kuvvetleri Komutanlığı’nda üstün başarıları nedeniyle 12 kez madalya ve takdir belgesiyle ödüllendirilen, sicil notu da 100 üzerinden 100 olan Üsteğmen Ali Ünsal, Afganistan’da görevli olduğu sırada adına açılan sahte Facebook hesabı yüzünden geçen yıl 'ahlakdışı hareketlerde bulunduğu' iddiasıyla TSK'dan ihraç edildi. Ünsal, hakkında 2012 yılında açılan soruşturmalarda özel hayatıyla ilgili sorgulanarak ‘İnternette ilişki yaşadığınız kadınlar kim?’, ‘Bugüne kadar grup veya sanal seks yaptınız mı?’, ‘Uyuşturucu kullandınız mı?’ sorularına muhatap oldu. Soruşturmadan hemen sonra da Ünsal’ın adına sahte açıldığını söylediği Facebook hesabının ise kapatıldığı ortaya çıktı. Soruşturma komisyonunun hazırladığı raporda da Ünsal’ın ‘kızlarla telefonda konuştuğu, ahlaki ve milli değerden yoksun olduğu, kadınlarla ilişki yaşadığı’ belirtildi. Ünsal için ‘ahlaki değerleri düşük’, ‘karşı cinse aşırı zaafı olduğu’ ifadelerinin yer aldığı raporda, “Anadolu Kartalı Tatbikatı’nda görevliyken izin alarak Antalya’ya gittiği ve muhtemelen yabancı uyruklu bayanlarla ilişkiye girdiği anlaşılmıştır” denildi. Raporda, Ünsal’ın Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin sahip olması gereken ahlaki değerleri taşımadığı kaydedildi. İhraç kararının ardından TSK, Ünsal’dan eğitim masrafları karşılığında 83 bin lira tazminat da istedi. Hukuk mücadelesi başlatan Ünsal, göreve dönmek için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) başvurdu. Ancak savcının olumlu görüşüne rağmen mahkeme itirazı reddetti. Ünsal, karar düzeltme başvurusu yapsa da AYİM, talebi yeniden reddetti.

  AYİM’e başvurusunun ardından görevli olduğu dönemde insansız hava aracı (predatör) uçuşunu kayıt defterine yazmadığı ve bir belgeyi ‘gizli’ seçeneğini işaretlemeden outlook programı üzerinden gönderdiği iddiasıyla Ünsal hakkında 21 Aralık 2012’de 2 ayrı dava açıldı. Ünsal, Diyarbakır’daki 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde 'Emre itaatsizlikte ısrar' ve 'Hakikate muhalif evrak düzenlemek' suçlamalarıyla 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. İlk duruşmada ifadesi alınan Ünsal, ‘komisyon raporunda özel hayatına ilişkin bilgilerin çarpıtılarak yazıldığını ve kendine ait olmayan sözlerin yer aldığını’ söyledi ve suçlamaları reddetti. Ali Ünsal’ın avukatı ise “Casusluk davası buraya monte edilmek isteniyor” dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı