« Hürriyet.com.tr
MENÜ

100 gönüllü, 100 tesis

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün başlattığı ‘‘100 gönüllü 100 tesis’’ kampanyasında ulaştığı başarıyı 31 Ocak 2000 tarihli gazetemizde duyurmuştuk. Gönüllü kişi ve kuruluşlar 10 spor tesisi için toplam 4,5 trilyon yatırım yapmıştı. Bugün tesis sayısı 16'ya, yatırım miktarı 13.4 trilyona ulaştı. Vedat Bayram bu artışta, Hürriyet İstanbul'un önemli bir rolü olduğunu söylüyor.

‘‘100 gönüllü 100 tesis’’ kampanyasını ilk duyurduğumuz günlerde iki tesis tamamlanmış ve sekiz tesisin yapımına başlanmıştı. Tesislerin toplam proje maliyeti 4,5 milyar lirayı buluyordu. Bugün kampanya çerçevisinde tamamlanan dört, 2001'in ilk ayları içinde tamalanacak üç, yapımı süren dokuz tesis var. Toplam proje bedeli 13.4 trilyonu buldu. Ayrıca kampanya İstanbul dışında yarım kalmış iki tesisin tamamlanmasına öncülük etti. Aydın Doğan Gümüşhane'de, Sakıp Sabancı Antalya'da yarım kalan spor tesilerinin tamalanması için 500'er milyar lira harcıyor.

Mucize ilaç gibi

Kampanya, temeli atılan spor tesislerinin doğmadan ölmesine yol açan ‘‘kaynak yetersizliği’’ hastalığına mucize ilaç etkisi yapıyor. İlaç şu şekilde tesir ediyor: Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü'nün onayladığı İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Vedat Bayram'ın başkanlığını yürüttüğü, işadamları ve çeşitli oda başkanlarından oluşan bir icra kurulu var. Bu kurul kişi ve kuruluşları spor tesisi yapmak için gönüllü olmaya ikna ediyor ve protokol imzalanıyor. Protokoller, gönüllülerin tahsis edilen arsalar üzerine spor tesisleri yapmasını öngörüyor. Gönülülerden para alınmıyor, sadece porotkole uygun olarak tesisin yapımını üstlenmeleri isteniyor. Hal böyle olunca Gençlik ve Spor Müdürlüğü sadece projelerin denetimini yapıyor. İnşaatların sorunları ile gönüllüler boğuşuyor.

Bu hizmete karşılık tesislere gönülülerin veya kuruluşların ismi veriliyor. Ayrıca tesisi yaptıran kişiye ömür boyu geçerli bir VİP kartı veriliyor. Her gönüllü, bir diğer kişiyi gönüllü olmaya ikna etmek için baskı unsuru olarak kullanılıyor. Gönüllü adaylarına ‘‘Bakınız Şu Bey, şöyle bir tesis yapıyor. Şuradaki arsamıza benzer bir tesis de siz yapsanız ne güzel olur’’ deniyor. Kimisi de bu teklife gerek kalmadan harekete geçiyor ve protokol imzalamak istediğini Vedat Bayram'a bildiriyor.

Vedat Bayram kampanyanın siyasi bir sponsora ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Siyasi sponsor kavramını şöyle açıklıyor. ‘‘9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel eğitim seferberliğine öncülük etmişti. İşadamları, sanatçılar ve popüler insanlar birbirine ardına okullar inşa etmişti. Bu işin siyasi sponsoru okul yapımına çağrı yapan ve yapılan okulları açan Demirel olmuştu. Bizim kampanyamız sadece Sayın Bakan'ın emirleriyle, Gençlik ve Spor Genel Müdürü ve Valinin desteğiyle benim çeke çeke götürdüğüm bir kampanya. Arada çok büyük bir lobi farkı var.’’

Bakan da isteyecek

Bir siyasi sponsor bulma konusundaki ilk adım Demirel'in başkanlığını yürüttüğü 2008 Olimpiyatları Tantımı Grubu toplantısında atılmış. İstanbul'un olimpiyat vizesini almasında bu kampanyanın da önemli bir rol üstleneceği vurgulanmış. Kampanyaya ivme kazandırılması yönünde Demirel ve tanıtım grubunudaki önde gelen işadamları olumlu görüş bildirmiş. Ancak bu grubun ilk toplantısı olduğu için işin detayları konuşulmamış.

Bu konuda önemli bir adım ocak ayında düzenlenecek gönüllülere plaket verme töreninde atılacak. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü devletin ileri gelenlerinin ve işadamlarının katılacağı törende tek tek isim vererek işadamlarından spor tesisi yapmasını isteyecek.

Tesis Semt Gönüllü Proje bedeli Durum

Çim Futbol Sahası Kartal-Yakacık Gürbüz Refioğlu 100 milyar Tamalandı Ocak 2001'de açılacak

Spor Salonu (1000 Kişilik) Kartal-Yakacık İTO Başkanı Mehmet Yıldırım 400 milyar Futbol sahasının açlış töreni ile birlikte temeli atılacak

Çim Futbol Sahası Pendik-Kurtköy Yıldırım Demirören 100 milyar Şubat 2001'de açılacak

Çim Futbol Sahası Sarıyer-Zekariyaköy Engin Keçeli 100 milyar Mart 2001'de açılacak

Çim Futbol Sahası Açık Tenis Selimpaşa Mehmet Karasu 400 milyar Nisan 2001'de açılacak

Kortları ve Basketbol Sahaları

Çim Futbol Sahası ve Soyunma Odaları Pendik-Yayalar Davut Dişli 150 Milyar Yapımı sürüyor

Spor Salonu (5000 kişilik) Bağcılar Olimpiyat Komitesi Haz. Düzenleme Kurulu 2.5 trilyon Ocak 2001'de açılacak

Burhan Felek Kamp Eğtim Merkezi Bağlarbaşı Olimpiyat Komitesi Hazırlık Düzenleme Kurulu 550 milyar Açıldı

ve Büyükşehir Belediyesi

Burhan Felek Kamp Eğitim Bağlarbaşı Ülkerspor 150 milyar Yapıldı

Merkezi Tefrişi

Çim Futbol Sahası Eminönü Cankurtaran İl Özel İdare 100 milyar Hizmete girdi

Çim Futbol Sahası, Soyunma Odaları Ayazağa Turgay Ciner, Mehmet Kazancı, Zafer Yıldırım 750 milyar Yapımı sürüyor

ve Kamp Eğitim Merkezi

Stadyum (10.000 kişilik) Bahçelievler Valilik ve İl Özel İdaresi 1,5 trilyon Yapımı sürüyor

Spor Salonu (1000 kişilik) Bahçelievler Valilik ve İl Özel İdaresi 900 milyar Yapımı sürüyor

Spor Salonu (1000 kişilik) Gazi Mahallesi Valilik ve İl Özel İdaresi 1 trilyon Yapımı sürüyor

Spor Salonu (1000 kişilik) G.O.P Arnavutköy Valilik ve İl özel İdaresi 1 trilyon Yapımı sürüyor

Öğretmenevi Spor Salonu Kadıköy Valilik ve İl özel İdaresi 1 trilyon Yapımı sürüyor


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler