Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

10 yıllık kart aidatını geri almak için binlerce başvuru

06 Mart 2012 - 11:37Son Güncelleme : 06 Mart 2012 - 13:58

AA - Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, Yargıtay'ın kararının ardından, yıllık kredi kartı aidat isteme sürenin 10 yıla çıktığını duyan binlerce kişinin kendilerine başvuru yaptığını bildirdi.

Çakar yaptığı açıklamada, bankalar tarafından yılık üyelik aidatı adı altında kart sahiplerinden talep edilen tüm aidatların hakem heyetleri ve mahkemeler tarafından sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre değerlendirilerek, 10 yıllık zaman aşımına tabi tutulduğunu anımsattı.

Yargıtay'ın, bu konuda çok önemli yeni bir ilke kararı verdiğini ifade eden Çakar, “Buna göre, tüketiciler tarafından aidatlar 10 yıl geriye dönük olarak talep edilebilecek. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin bir uyuşmazlıkla ilgili verdiği bozma kararı uyarınca, 'kredi kartlarından yıllık üyelik aidatı tahsil edilmesinin haksız şart niteliğinde olduğu ve geriye dönük olarak 10 yıl boyunca talep edilebileceği' sabit oldu” diye konuştu.

Binlerce kişi başvurdu      

Emsal niteliğindeki bu karar uyarınca tüketicilerin, bankaların aldığı yıllık kredi kartı kullanım ücretinin (aidat) kesilmesine karşı 10 yıl geriye dönük tüm kesintileri talep edebileceklerinin kamuoyuna duyurulmasının ardından kendilerine binlerce kişinin başvuruda bulunduğunu kaydeden Çakar, sadece tüketicilerin değil, birçok kurum ve kuruluşların da bu konuda kendilerinden bilgi aldıklarını söyledi.

Kredi kartı aidatlarının geri dönük istenmesine ilişkin dilekçe örneği hazırladıklarını ifade eden Çakar, şöyle konuştu:

“Dilekçe örnekleri, bizim sitemizden ya da şubelerimizden temin edilebilir. Hazırladığımız dilekçede, tüketiciler, bankalardan geçmişe dönük kredi kartı aidat ödeme dokümanı ile 10 yıl geriye dönük olarak ödedikleri aidat parasını isteyecek. Bankalar genellikle hem ödemeyi yapmıyor hem de geçmişe dönük ödenen kredi kartı aidatının dökümünü vermiyor. Yaklaşık 15 gün bekleyen tüketiciler, bankalardan eğer cevap gelmezse ya da olumsuz cevap gelirse, bankadan bu dökümleri istediklerini kanıtlayan belgeler ve dilekçeyle bulundukları il ya da ilçelerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuracaklar. Hakem heyetinin tüketici lehine olan kararını uygulamayan bankaya, icra yolu uygulanabilir.”

“Banka dökümlerini hakem heyetleri de isteyebilmeli”

Bankaların aidatları ödemedikleri gibi hesap dökümünü de vermediklerini belirten Çakar, “Bazı hakem heyetleri, banka dokümanı olmadığı için verilen dilekçeleri reddediyor. Bu nedenle biz de ilgili genel müdürlüğe, hakem heyetlerinin tüketicilerin işlerini kolaylaştırmalarını isteyen bir dilekçe yazdık. Bu dilekçemizde, bankalardan tüketicilerin, kredi kartı aidatlarıyla ilgili dokümanların hakem heyetleri tarafından isteyebileceklerine ilişkin genelge gönderilmesini istedik. Merkez Bankasına ise bankaların tüketicilerin başvurularını olumlu yönde değerlendirmeleri gerektiğini belirten dilekçe yazdık. Cevap bekliyoruz” diye konuştu.
Kredi kartını iptal edenlerin de ödedikleri aidatları isteyebileceklerini belirten Çakar, bu durumdaki kişilerin kredi kartı bilgilerini Tüketici Sorunları Hakem Heyetine bildirmeleri gerektiğini kaydetti.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 118 Yorum }
 • Ersin Çakır 7.3.2012 02:21:23
  sevgili oktay yücel akıllı kullanan değil parası olanın işine yarıyo bankaların yaptığı kampanyalar ya da verdiği puanlar neymiş 20 gün içinde 5 tane 100 liralık alışverişe 40lira ya da 50lira puanmış, memurun, işçinin maaşı ne kadar da o kartla o kadar alışveriş yapsınlar
 • erkan özgörgülü 7.3.2012 01:30:41
  BEN FERT OLARAK ŞAHSIM ADINA,BU AİDAT PARALARININ YASAL DAYANAĞI OLMADIĞINA YÜZDE YÜZ EMİNİM ! HEPSİ YÜKSEK KAR AÇIKLIYOR HELALMİ BU ? ZORLA KART VERİP,HATTA SÜRESİ DOLMADAN GELEN KARTLAR VAR,YAKIŞMIYOR.. BİZ VATANDAŞ OLARAK BANKALARIMIZA SORUN ÇIKARMAMALIYIZ ! BANKADA BUNA TENEZÜL ETMEMELİ !
 • Mukadder Eryilmaz 7.3.2012 00:54:38
  Banka denince aklıma nedense hep Deli Dumrul geliyor. Hani bir söz var ya "Banka güneşli günde şemsiye verip yağmurlu günde elinden alır." Hepimiz bir bardak su içelim.
 • Vahdet Aşkın 7.3.2012 00:42:07
  Bütün kamuoyu kredi kartı aidatına odaklanmış durumda. Aslında bankaların aidattan daha büyük bir vugunu var. Vadesiz hesaplardan 6 ayda bir, yılda iki defa alınan HESAP İŞLETİM ÜCRETİ. Ben bunun hangi gerekçeyle alındığını çözemedim. Hem benim paramı işletecekler hem de bunun için para alacaklar.
 • Adnan Yavuz 7.3.2012 00:32:29
  aç tavuk rüyasında kendini darı ambarında görürmüş ..........bu kart aydatlarını banka . geriye dönük ödemez çükü kartı alırken sözleşme imzalatıyorlar kimsede sözleşmeyi okumuyor
 • Özal Kaan 7.3.2012 00:03:07
  Milleti gaza getirdiler. Bankalar ücret alır. Sözleşmede yazıyorsa kart ücretini alır. Yazılı değilse alamaz. Aldıysa geri verir. 10 yıllık zamanaşımı süresi de bu durumda uygulanır. Hem liberal ekonomi diye oy verip iktidar yapacaksın hem de liberal ekonomi kurallarına uymayacaksın. Var mı öyle.
Sayfa Başı
HaberlerDünya turugidelloUçakAvrupadirek uçuşaktarmasız uçuşMezopotamya