Dünya Haberleri

DÜNYA

  10 yıllık iktidarın sonu

  Hürriyet Haber
  25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sırbistan eski Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç´in liderliğini yürüttüğü Sosyalist Parti, bu seçimlerde büyük bir yenilgi aldı. 10 yıldır kesintisiz iktidarda bulunan partinin sandıktan birinci çıkamayacağı, seçimler öncesinden tahmin ediliyordu.

  Partinin çöküşü, 3 ay önce yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde ortaya çıktı.

  Devlet Başkanı Miloseviç muhalif lider Voyislav Koştunitsa´ya iktidarı kaybetti. Devlet Başkanlığı seçimlerinde Koştunitsa, oyların çoğunluğunu alarak ülkede yeni bir dönemi başlattı.

  FAKİRLİĞİN BAŞ SORUMLUSU

  Bosna Hersek ve Kosova savaşlarının baş sorumlusu olarak gösterilen Miloseviç oyların ancak 3´te birini alabildi. Bu oy oranı liderliğini yaptığı Sosyalist Parti´nin de halk desteğini ortaya koydu.

  Sosyalist Parti 1987´de Komünist Parti´nin devamı olarak siyasi hayatını sürdürüyordu. Geçen ay Parti Slobodan Miloseviç´i yeniden parti genel başkanlığına seçmişti. Ancak seçmenler bu defa Miloseviç´i yeniden iktidarda görmek istemedi.

  Sosyalistler kamuoyunda ekonomik kriz, iç savaş, işsizlik ve yolsuzluk ve kısaca fakirliğin baş sorumlusu olarak görülüyor.

  Devlet kontrolündeki medya da özellikle yolsuzluklar konusunda seçim öncesinde Sosyalist Parti´ye sırtını döndü.

  Seçmenlerin büyük bir kısmı, muhalif parti koalisyonuna sempati beslediğinden değil, Sosyalist Parti´ye duydukları tepki nedeniyle oy verdiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı