10 yılı dolduran otogaz sistemleri sökülecek

12 Mart 2013 - 11:58Son Güncelleme : 12 Mart 2013 - 14:45

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kullanım ömrünü bitiren otogaz sistemlerini taşıyan araçların, kullanıcılarına ve trafikte çevresine tehlike arz etmesini engellemek için harekete geçti. Bakanlık, vatandaşların söz konusu tehlikeye maruz kalmaması için bir mevzuat değişikliği çalışması başlattı. Mayıs ayında yürürlüğe girmesi planlanan değişiklikle, otogaz sistemlerinin depoları, montaj tarihi itibariyle 10. yılını doldurduğunda araçlardan sökülecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kullanım ömrünü tamamlayan otogaz sistemlerini taşıyan motorlu taşıtların, kullanıcılarına ve trafikte çevresine tehlike arz etmesini engellemek için harekete geçti.

Bakanlığın Mayıs ayında yürürlüğe girmesini planladığı mevzuat değişikliğiyle otogaz sistemlerinin depoları, montaj tarihi itibariyle 10. yılını doldurduğunda araçlardan sökülecek.

Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, trafikte çok sayıda kullanım ömrünü bitiren otogaz sistemine sahip olan araçların olması, yetkilileri bu konuda bir çalışma yapmaya yöneltti.

10. YILINI DOLDURANLAR SÖKÜLECEK/ FOTO-GALERİ

Neredeyse kullanılamayacak hale gelen söz konusu sistemlerin, kullanıcılarına ve trafikte çevresine oluşturacağı zararları hesaplayan yetkililer, vatandaşların söz konusu tehlikeye maruz kalmaması için bir mevzuat değişikliği hazırlamaya başladı. Mayıs ayında yürürlüğe girmesi planlanan değişiklikle, otogaz sistemlerinin depoları, montaj tarihi itibariyle 10. yılını doldurduğunda araçlardan sökülecek. Otogaz sisteminin diğer aksamları ise yapılacak testlerden başarıyla geçmesi halinde kullanılmaya devam edecek, aksi halde bu parçalar da depolar gibi rafa kalkacak.

LPG'li tüm araçlar kayıt altına alınacak

Hazırlanan mevzuat değişikliğine göre, trafikteki otogaz sistemi taşıyan tüm araçlar, bir sistem altında kayda alınacak. Bu sayede Bakanlık, söz konusu tüm araçları yakından takip edebilecek.

Bu konuda yetkilendirilen birimler, araçlardaki otogaz sistemlerinin tanklarına ve araç ruhsatlarına bir güvenlik etiketi yapıştıracak. Bu etiket sayesinde sistemin araca montajının ne zaman yapıldığı, nerede ve ne zaman denetlendiği gibi birçok konu anında görülebilecek.

-Gereken şartları taşımayan araçlar, muayeneden geçemeyecek-

Ruhsatlara yapıştırılacak söz konusu etiket, yollarda güvenlik güçlerince yapılan trafik uygulamalarında da kontrol edilebilecek.

Araçların muayenelerinde de yine bu etiketlere bakılacak. Mayıs ayında uygulamaya konulması planlanan değişikliğe göre, üzerinde montajı yapılalı 10 yıldan fazla olmuş otogaz sistemi taşıyan araçlar, büyük bir titizlikle kontrol edilecek. Gereken şartları taşımayan sistemlere sahip araçlar, muayeneden geçemeyecek.

Söz konusu kontrolde, tanklar her şartta araçlardan sökülecek. Otogaz sisteminin diğer aksamları ise yapılacak testlerden başarıyla geçmesi halinde kullanılmaya devam edecek.

Web portalı oluşturulacak

Bakanlık ayrıca, tüketicilerin de bilgilerini kontrol edebilecekleri bir web portalı oluşturacak. Tüketiciler, araçlarında kullandıkları otogaz sistemlerine ilişkin her türlü bilgiye bu portaldan ulaşabilecek.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 26 Yorum }
 • Metin KOLUKISA 12.3.2013 22:50:43
  agzi olan konusuyor,nereden cikartiyorsunuz be kardesim Avrupada 10 yasini dolduran tüplerin arabalardan cikarildigini,ben 1985'ten beri Hollanda'da yasiyorum ve uzun yillardir LPG'li araba kullaniyorum,gazli arabalarda ki patlama ve yangin tüplerden degil,düzenekteki gaz kacagindan kaynaklaniyor,
 • sudan sebepler 12.3.2013 18:44:20
  biri çıkıp, "patlayan" benzinli ve gazlı araç istatistiği yapsa... inanın gazlı araç patlaması daha düşük olduğu ortaya çıkacaktır.. yoksa Avrupalılar bizden salak mı ki bu tip araçları üretiyorlar.. "komplo" teorisi gibi ama.. bu işten kim karlı çıkacak???!!
 • ahmet eren 12.3.2013 15:46:20
  iyi olur ayaklı bomba gibi gazlı arabalar koku saçıyor arkadan giden yandı,,keşke uygulansa
 • Muammer SEMERCİOĞLU 12.3.2013 14:51:09
  AB uyum gereği mecburen on yıl içerisinde sistem yenilenecek...Hatta TSE,TÜV ve Araç muayenesinde teknik rapor dahi istenilsin...Bu raporu da Makine Mühendisliği Fakülteleri versin...
 • sefkan sancak 12.3.2013 14:47:31
  bu uygulama yeni ise bize dayatılan eski 10 yılda degiştirme muayneden geçmeme eskimi ya bakan uyuyor yada makina mühendisleri odası bu güne kadar bizi dolandırdı
 • mehmet akpınar 12.3.2013 14:47:30
  Bunları birilerinin uyandırması lazım.Sözkonusu uygulama zaten yapılıyor.Bu görevliler hangi kapının arkasında kalmış acaba ?
 
HaberlerkapışmakampGATAgözaltıdarbe girişimiKuzey KoreABD