Gündem Haberleri

GÜNDEM

  10 yıl önce hayal bile edilemezdi

  Hürriyet Haber
  17.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sekiz zengin ülkenin liderlerini bir araya getiren G-8 zirvesi bu defa sembolik bir anlam da taşıyor.

  Zirve, bugün bir zamanlar İngiltere’den bağımsızlık için mücadele veren İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) kalelerinden sayılan Enniskillen’de başlayacak. Zirve, bir manada bölgedeki normalleşme sürecinin de bir sınavı olacak.

  ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de katılması beklenen zirve, Enniskillen kentine 8 km uzaklıktaki Lough Erne golf ve spa merkezinde yapılacak. Zirvenin ev sahipliği yapmaya hazırlanan İngiltere Başbakanı David Cameron, anti-kapitalist göstericilerden uzak olsun diye toplantı mekânı için Kuzey İrlanda’nın bu ücra köşesini seçti.

  Gurur duyuyorum

  Yerleşim yerlerinden uzak olmasına rağmen Kuzey İrlanda’nın en büyük polis operasyonu olacak. Zirve boyunca bölgede 8 bin güvenlik gücü konuşlandırılacak. Ayrıca IRA ile barış sürecinden rahatsız olan cumhuriyetçi muhaliflerin saldırı düzenlemesi endişesi de var, bu nedenle otel çevresi özel bir çitle çevrilecek. Başbakan Cameron, “10 ya da 20 yıl önce, G-8 zirvesinin Kuzey İrlanda’nın Fermanagh bölgesinde düzenlenmesi hayal bile edilemezdi, ama şimdi G-8 ile ülkemizin bu olağanüstü bölgesini vitrine çıkarmaktan gurur duyuyorum” dedi. Zirvede, adil vergilendirme, ticaretin serbestleştirilmesi ve offshore bankacılığın kontrol altına alınması gibi ekonomik konulan ön plana çıkacak.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı