Gündem Haberleri

GÜNDEM

  10 yeni ambulans helikopter geliyor

  A.A
  09 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ağustos 2009 - 10:13

  İlk kez 28 Ekim 2008’de hizmete sunulan ve bugüne kadar 2 bin 138 saat havada kalan ambulans helikopterle 1209 acil hasta sağlık kurumlarına taşındı.

  Ambulans helikopterin en fazla hasta taşıdığı il Ankara, en fazla kaldığı il ise Diyarbakır oldu.

  HAVA ambulans filosunu genişletme çalışmalarını sürdüren Sağlık Bakanlığı’nca Çanakkale, Bursa, Afyonkarahisar, Konya, Adana, Samsun, Trabzon ve Van’da da ambulans helikopterlerle hizmet verilecek. 1 Eylül’e kadar gelmesi planlanan 10 yeni ambulans helikopterle birlikte Sağlık Bakanlığı’nın hava ambulansı sayısı 17’ye çıkacak. Halen Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Kayseri, Erzurum ve Diyarbakır’da birer helikopter ambulans hizmet veriyor. Yenileriyle birlikte illere Çanakkale, Bursa, Afyon, Konya, Adana, Samsun, Trabzon ve Van da eklenecek. Birer hava ambulansının daha hizmete gireceği Ankara ve İstanbul’da ise helikopter ambulans sayısı ikiye çıkacak.

  İlk kez 28 Ekim 2008’de hizmete sunulan ve o tarihten bu yana iki bin 138 saat havada kalan helikopter ambulanslarla bugüne kadar 1209 acil hasta sağlık kurumlarına taşındı. Ambulans helikopterin vakaya en fazla çıkış yaptığı ve hasta taşıdığı il Ankara, en fazla kaldığı il ise 318 saatle Diyarbakır oldu. Ambulans helikopterlerle bugüne kadar çığ düşmesi ve trafik kazalarında, kalp damar, solunum, sindirim ve sinir sistemi hastalıklarında, travmalarda, hamile ve yeni doğanların sağlık kurumlarına naklinde acil sağlık hizmeti sunuldu. En çok Ankara’nın Beypazarı (73) ile Şereflikoçhisar (41), İstanbul’un Şile (37), İzmir’in Bergama (46) ve Antalya’nın Finike (35) ilçelerinde hasta taşındı.

  Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, ambulans helikopterlerle sosyal güvencesi olsun ya da olmasın, acilen bir yerden başka bir yere nakli gereken hastaların hiç bir ücret alınmadan taşındığını söyledi.

  Ambulans helikopter ikizlerin yaşam umudu

  NEVŞEHİR Kadın Hastalıkları ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne giden Ayşe Özdemir, birer kilo ağırlığında ikiz kız bebek dünyaya getirdi. Doktorlar, 29 haftalık ikizlerin bazı yaşam organlarında sorunlar bulunduğunu belirledi. Bebeklerin Ankara’ya tam donanımlı hastaneye acil olarak gönderilmesi kararlaştırıldı. Bunun üzerine Kayseri’deki Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans helikopterin kullanılmasına karar verildi. Yaklaşık 15 dakika içinde Kayseri’den havalanan ambulans helikopter, Nevşehir’e indi. İki kuvözün helikoptere sığmayınca ikizler, tek kuvöze konulup Ankara’ya götürüldü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı