Gündem Haberleri

  10 yaşındaki köpeği kulübesiyle birlikte ateşe verdiler

  Sefa KARACAN- Metehan ÖZTANIR/ALANYA (Antalya), (DHA)
  08.08.2006 - 16:56 | Son Güncelleme:

  Antalya’nın Alanya İlçesi'nde yerleşik olarak yaşayan İngiliz Harrison ailesine ait Bullmastiff cinsi ‘Maco’ adlı 10 yaşındaki köpek, kulübesi ile birlikte ateşe verildi. 22 yaşındaki Darren Harrison tarafından alevlerin arasından çıkarılan Maco'nun vücudunun büyük kısmı yandı. İngiliz aile, köpeği ateşe verdiğini iddia ettiği komşularından şikayetçi oldu.

  İngiliz Harrison ailesi, köpekleri ‘Maco’yu da düşünerek, 4 yıl önce merkezde ev almak yerine Alanya’ya 10 kilometre uzaklıktaki Oba Beldesi, Köseler Mahallesi'ni tercih etti. Harrison ailesi, İngiltere’de besledikleri köpekleri Maco’yu da özel pasaportu ile Türkiye'ye getirerek, birlikte bahçeli evlerinde yaşamaya başladı. Harrison ailesi, kulübe de yaptırdıkları köpeklerinin çok havladığını ve zehirleyeceklerini söyleyen komşularından iddiaya göre tehdit aldı.

  ALEVLERİN ARASINA DALDI

  Annesi 52 yaşındaki Ellen Harrison ile önceki akşam balkonlarında yemek yiyen Darren Harrison, bir inleme sesi duydu. Duman kokusunu da hisseden Darren Harrison dışarı çıktığında, Maco’nun kulübesinin alevler içinde olduğunu gördü. Kendini alevlerin arasına atan genç, kucakladığı köpeğini dışarı çıkardı. Yanan kulübe, Harrison ailesinin üst komşularının hortumla su sıkmasıyla söndürülürken, vücudunun büyük kısmı yanan Maco için veteriner hekim çağrıldı. Yanan bölgeleri tedavi edilen Maco, bir gece gözetim altında tutuldu.

  Maco ile çocukluğunun geçtiğini söyleyen Darren Harrison, “Daha küçükken kucağımdan hiç düşürmedim. Onu ateşin içinde görünce bir anda beynimden vurulmuşa döndüm. Kendimi kaybedip ateşe atladım. Ayaklarım ve kollarımdan yaralandım. Ancak bu hiç önemli değil, köpeğimi kurtardım. Hemen bir veteriner çağırdım ve tadavisini yaptırdım” dedi.

  İNSANLIK DIŞI

  Yılın 6 ayını İngiltere'de geçirdiğini söyleyen Ellen Harrison ise bir süre önce Alanya’ya oğlunun yanına geldiğini belirterek, bu olay karşısında şok yaşadığını söyledi. Çok sevdiği köpeklerinin yakılmak istenmesine tepki gösteren Harrison, “Türkiye’de insanların hayvansever olduğunu söylüyorlar. Maco’ya yapılan insanlık dışı. TV’de zaman zaman Türkiye’de köpeklere yapılan işkenceleri görüyor, inanmak istemiyordum. Ancak başıma gelince ne yapacağımı bilemedim. Mahallede oturanlar daha önce ‘köpekten rahatsız oluyoruz’ diyerek, Maco'yu öldüreceklerine dair bizi tehdit etti. Biz de durumu güvenlik güçlerine bildirdik. Bu zalimce işkenceyi yapanlardan şikayetçi olduk” dedi.

  5 KEZ ŞAMPİYON OLDU

  Maco'nun İngiltere ve Almanya’da düzenlenen en güzel köpek yarışmalarında 5 kez şampiyonluk kazandığını söyleyen Ellen Harrison, “İngiltere’den Türkiye’ye getirirken de pasaportunda ‘köpeğin sağlığı en iyi şekilde korunacak’ şartı yer aldı. Ancak yaşanan olay karşısında yanık yaraları içinde kaldı” dedi.

  Harrison, aşırı sıcak ve vücudundaki yanıklar nedeniyle Maco'yu vantilatörle serinlettiklerini de söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı