« Hürriyet.com.tr
MENÜ

10 yaşında 3 bin 200 metreye tırmandı

Zirve Dağcılık İl Temsilcisi ve Cilo Dağcılık Kulübü Başkanı Hacı Tansu'nun 10 yaşındaki oğlu Talha Armanç Tansu, 3200 rakımlı Benanu Dağı'na tırmandı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Hakkari'de Zirve Dağcılık İl Temsilciliği tarafından bu yılki faaliyet programı kapsamında Benanu Dağı'na kış tırmanışı düzenlendi. İkisi kadın 8 dağcının katıldığı tırmanışta il temsilcisi ve Cilo Dağcılık Kulübü Başkanı Hacı Tansu'nun 10 yaşındaki oğlu Talha Armanç da yer aldı.

10 yaşında 3 bin 200 metreye tırmandı

Kulübün en küçük üyesi olan ilkokul 5. sınıf öğrencisi Talha Armanç, yaşına rağmen bütün zorluklara göğüs gerip 2 gün süren tırmanışı başarıyla tamamladı.

10 yaşında 3 bin 200 metreye tırmandı

Profesyonel dağcılara taş çıkartan küçük dağcı, 2900 metre yükseklikteki Deman Tepesi'ndeki kampın ardından gruptaki diğer dağcılarla zirve yaptı.

10 yaşında 3 bin 200 metreye tırmandı

Kendisinden yaşça büyük dağcılarla sarp kayalıkları aşıp tırmanışı başarıyla sonlandıran Tansu, bu başarısıyla Hakkari'de bugüne kadar 3200 rakımlı dağa tırmanan en küçük dağcı unvanının da sahibi oldu.

10 yaşında 3 bin 200 metreye tırmandı

Talha Armanç Tansu, yaptığı açıklamada, tırmanıştan büyük keyif aldığını belirterek, hedefinin dünyanın en iyi dağcıları arasında yer almak olduğunu söyledi.

10 yaşında 3 bin 200 metreye tırmandı

Tırmanışta fazla zorlanmadığını anlatan Tansu, "Dağ yolunda çok kar vardı. Bazen oyunlar oynayarak karın keyfini çıkardım ve zirveye ulaştım" dedi.

Tansu, tırmanış boyunca yaklaşık 30 kilometre yol katettiğine değinerek, bundan sonra da bu tür etkinliklere katılmak istediğini dile getirdi.

Hakkari bölgesindeki dağların, her dağcının tırmanmak isteyeceği özellikte olduğunu ancak çeşitli nedenlerle yeteri kadar tanıtılamadığını anlatan Tansu, tüm dağcıları kente davet etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz