EDİRNE HABERLERİ

10. Uluslararası Sinan sempozyumu

DHA
27.04.2017 - 12:56Son Güncelleme :
DHA

EDİRNE,(DHA)- TRAKYA Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin düzenlediği 10. Uluslararası Sinan Sempozyumu ‘komşuluk’ temasıyla başladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin olağanüstü bir silueti olduğunu belirterek “Bu siluetin tacı da Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’dir” dedi.

Mesleki ve akademik anlamda uluslararası platformda bilgi paylaşımını geliştirmek ve farklı konulara değinmek amacıyla gerçekleştirilen sempozyumun bu yılki konusu “Komşuluk/ Neighborhood’ olarak belirlendi. Sempozyumda komşuluğun tarihsel ve kültürel bağlamda günümüz koşullarıyla ele alınması, disiplinler arası bir bakış açısıyla mekanda, mimaride, kentlerde, toplumda yaşanan dönüşüm ve etkileşimin tartışılması hedeflendi.

10. Uluslararası Sinan Sempozyumuna programının açılışında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentin olağanüstü bir silueti olduğunu belirterek “Bu siluetin tacı da Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’dir” dedi.  Mimar Sinan ve Edirne isimlerinin birbiri ile özdeşleştiğini belirten Gürkan, “Sinan Deyince Edirne, Edirne deyince Sinan ilk akla gelen şeylerdir. Bu kadar akademisyenin içerisinde, bu kadar mimarlık öğrencisinin içerisinde Sinan’ı nasıl anlatırım bilemiyorum. Nisan 2014 başında göreve başladığımızda bir radikal karar vermemiz gerektiğini düşündüm. Kentimizin olağanüstü bir silueti var. Bu siluetin tacı da Selimiye Camii. Ama kentin bazı noktalarından bakıldığında bu siluet kurşunlana kurşunlana yok edilmiş. Bu kent gerçekten korunması gereken bir kent. Muazzam bir kent. Bizim tek bir amacımız ve hedefimiz var. Bu kenti aldığımızdan daha iyi bir şekilde bizden sonraki arkadaşlara, gelecek kuşaklara devretmek. Ben kendimi hiçbir zaman Edirne gibi bir kentin, tarihi mirasçısı olarak görmedim. Çünkü mirasçılık çok kolay bir iştir. Hazır kaldığı için değeri bilinmez ve kolayca harcanır. Ben kendimi, arkadaşlarımı, bunu Mimarlar Odası adına da konuşabilirim; biz kendimizi bu tarihi mirasın emanetçisi olarak görüyorum. Emanetçiyiz o aldığımız mirası bir emanet gibi, gözümüzün bebeği gibi koruyarak gelecek kuşaklara taşımamız lazım” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden 10. Uluslararası Sinan sempozyumu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 12 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 10. Uluslararası Sinan sempozyumu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı