« Hürriyet.com.tr
MENÜ

10 saniyenizi ayırın

Jamaikalı atlet, vatandaşı Asafa Powell ile Roma’daki Diamond League’de düelloya çıkıyor. Nefes kesecek yarış 22.45’te başlayacak ve NTV Spor’dan canlı yayınlanacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

ATLETİZMİN en heyecanlı yarışı 100 metrede bu akşam dev bir düello var. 9.58 ile dünya rekorunu elinde bulunduran Usain Bolt, eski dünya rekortmeni Asafa Powell ile müthiş bir kapışmaya çıkacak. Diamond League’in Roma ayağında koşulacak yarış, TSİ 22.45’te start alacak ve NTV Spor’dan canlı yayınlanacak.

Son yarışında geçilmişti

Usain Bolt, aynı zamanda bu yarışla tam 9 ay sonra pistlere dönmüş olacak. En son geçtiğimiz ağustos ayında Stockholm’de yarışan ve orada Tyson Gay’e geçildikten sonra bir daha piste çıkmayan Jamaikalı atletin, nasıl bir derece ile döneceğini herkes merak ediyor. Dünyanın en hızlı adamının hala kendisi olduğunu kanıtlamak isteyen Bolt biraz stresli. Nitekim bunu, önceki gün yaptığı açıklamada dile getirdi.

Powell iddialı

2007’de yine İtalya’da 9.74 ile kırdığı dünya rekoru, Bolt tarafından 3 kez geliştirilerek 9.58’e indirilen vatandaşı Asafa Powell da iddialı. Jamaikalı eski dünya rekortmeni, “Bu yeni sezonda ilk gerçek yarışımız olacak. Her sprinter, sezonun ilk yarışını koşmadan biraz tedirgin olur. En iyi performansımı vermek istiyorum. Sonrasında nasıl bir derece olacağını göreceğiz” dedi.

En hızlı beyaz da koşuyor

Roma’daki yarışta iki Jamaikalı dışında Avrupa şampiyonu Fransız Christophe Lemaitre de koşacak. Geçen yıl henüz 20 yaşındayken elde ettiği derecesiyle 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan ilk beyaz adam olan Lemaitre, tarihe geçmişti. Kısacası, bu akşam atletizmseverleri, 10 saniye sürecek tam bir heyecan fırtınası bekliyor.

10 saniyenizi ayırın

9 yarışın 8’inde Powell’ı geçti

Usain Bolt, daha önceki yarışlarda biri hariç hep vatandaşını geçerken, Powell tek zaferini 2008’de kazandı.

100 metrede 2005 ile 2008 yılları arası dünyanın en hızlı adamı Jamaikalı Asafa Powell’dı. Sonra vatandaşı Usain Bolt, bayrağı devraldı ve rekorları paramparça etti.

Bolt, 41 adım atıyor saatte 37 km.’ye çıkıyor

Atletizmin yeni efsanesi peş peşe Olimpiyat ve Dünya şampiyonluklarını kazanırken, rüya gibi dereceler elde etti. Ayrıca Bolt, Powell’ı daha önceki 9 buluşmalarının 8’inde geçti. Powell ise, vatandaşına karşı tek zaferini 2008’de Stockholm’deki yarışta elde etti.

Koşu stili, devasa fiziği nedeni ile rakiplerine oranla oldukça farklı olan Usain Bolt 100 metreyi 41 adımda bitirebiliyor.
Her saniyede 10.31 metre yol alan Jamaikalı sprinterin, ortalama hızı ise saatte yaklaşık 37.15 kilometre.


Bunları da Beğenebilirsiniz