KAYSERİ HABERLERİ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

AA / Orhan Canbulatel
10.01.2015 - 12:01Son Güncelleme :

- Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kösedağ: "İsteyen herkes, eğitimine, bilgi birikimine bakılmaksızın habercilik yapabilmektedir. Günümüz Türkiyesinde basın sektöründe yaşanan sorunların en büyük nedeni de bu kuralsızlıktır"

AA / Orhan Canbulatel

KAYSERİ (AA) - Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, "İsteyen herkes, eğitimine, bilgi birikimine bakılmaksızın habercilik yapabilmektedir. Günümüz Türkiyesinde basın sektöründe yaşanan sorunların en büyük nedeni de bu kuralsızlıktır" dedi.

Cumhuriyet Meydanı'nda, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu ve saygı duruşunda bulunuldu.

Kösedağ, burada yaptığı konuşmada, basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğünün, demokratik yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğunu söyledi.

Çağdaş, demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkının, basın ve ifade özgürlüğüyle mümkün olduğunu ifade eden Kösedağ, şöyle devam etti:

"Bu hak günümüzde sosyal medyayı da kapsayacak bir biçimde genişlemiştir. Ancak, basınımızın bugünkü yapısı, ne yazık ki birçok olumsuzluğu içermektedir. Gazete, televizyon, dergi, radyo, haber ajansı, internet-elektronik yayıncılığı kapsayan sektörümüzde, basın meslek ve etik ilkelerine uymayan kişiler boy göstermektedir. İsteyen herkes, eğitimine, bilgi birikimine bakılmaksızın habercilik yapabilmektedir. Günümüz Türkiyesinde basın sektöründe yaşanan sorunların en büyük nedeni de bu kuralsızlıktır. Sadece okuma yazma bilmeniz, gazetecilik yapmanız için yeterlidir. Gerçek gazetecilik eğitim ve bilgi gerektirmesine karşın, isteyen herkesin kuralsızca yapabileceği bir iş durumundadır. Bu durum ne yazık ki haberi şantaj aracı olarak kullanan bazı kişilerin gazeteci kimliği ile karşımıza çıkmalarına yol açmaktadır."

Kösedağ, bu olumsuz tabloya son vermek için gazeteciliğin mesleki itibarını yükseltecek, çağdaş ülkelerin, basın çalışanlarına tanıdığı tüm hakları meslektaşlarına da tanıyacak ve basın özgürlüğünün önündeki yasal engelleri ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılması yönünde çalıştıklarını belirterek, bu çalışmalar sonuç verinceye kadar mücadelelerini sürdürme kararlılığında olduklarını kaydetti.

Törenin ardından cemiyet lokalinde kokteyl düzenlendi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:26
 • Yatsı
  18:59
Sayfa Başı