DENİZLİ HABERLERİ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

AA / Mustafa Dermencioğlu
09 Ocak 2015 - 19:53Son Güncelleme : 09 Ocak 2015 - 19:53

YEREL HABERLER DENİZLİ

AA / Mustafa Dermencioğlu

DENİZLİ (AA) - Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Varol, gazetecilere önemli kazanımlar getiren 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 yılında yürürlüğe girdiğini ve bu günün "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak kutlandığını belirterek, gazetecilerin o günkü haklarını aradığını belirtti.

Varol, yayınladığı mesajda, kabul edildiği dönemde meslektaşlarına önemli sosyal güvenceler getiren ve çalışma koşullarında iyileştirmeler sağlayan 212 sayılı yasada, özellikle 1990 sonrasında sürekli aşınmalar yaşandığını savundu.

Varol, şunları kaydetti:

"Mesleğine 24 saatini veren ve her türlü zor koşulda görev yapan meslektaşlarımızın, daha iyi şartlarda ve koşullarda çalışmaları için yasal düzenlemeler gerekmektedir. 10 Ocak 1961'in aksine, günümüzde gazetecilerin iş güvenliğinden ve çalışma koşullarının çağın gereklerine uygun olduğundan söz edebilmek mümkün değildir. Bugün 54 yıl önceki haklarımızı arıyoruz. Günümüzde kutlanması, kıvanç duyulması gereken bir bayram olmadığından, basın çalışanlarının iş ve sosyal güvencelerinin teminat altına alınmasını sağlayacak yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar 10 Ocak’ları bayram değil, sorunlarımızın gündeme geldiği bir gün olarak kutlayacağız."

- Vali Kocatepe

Denizli Valisi Şükrü Kocatepe ise basının, bireyin haber alma hakkını sağlayan, doğru, ilkeli ve tarafsız görev anlayışıyla toplumun bilgilendirilmesi gibi önemli bir görevi yerine getirerek demokrasinin güçlü ve sağlam temeller üzerine oturtulmasında, toplumun düşünmeye, araştırmaya ve doğru sonuçlara ulaşmaya yönlendirilmesinde en etkili araçlardan biri olduğunu belirtti.

Basında yapısal gelişmeler ile birlikte teknolojik gelişmelerin de etkili olmasıyla kitle iletişiminde yer ve zaman kısıtlamaları yüksek oranda ortadan kalktığını ifade eden Kocatepe, mesajında şunları kaydetti:

"Özellikle sosyal medya ile birlikte gazetecilik mesleği farklı bir boyut kazanmış ve gazetecilik mesleğinin icrası da bir o kadar önemli hale gelmiştir. Kitlelerin yoğun olarak bilgi paylaşımı yapabildiği bu dönemde, bilgi birikimi yüksek ve etik değerleri mesleğinde başarıyla uygulayan gazeteciler fark oluşturacaktır. Etkinliği her geçen gün artan yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşları ve çalışanları, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok görev ve sorumlulukları da üstlenmektedir. Ülkemizin gelişen ekonomisine ve güçlenen demokrasisine basınımızın katkısı büyüktür. Basın mensupları, zorlu koşullarda dahi mesai mefhumu gözetmeksizin görevlerini yerine getirerek kamuoyunun doğru ve tarafsız olarak bilgilendirilmesinde önemli rol oynamakta ve bu sayede kamu hizmetlerinin yürütülmesinde önemli katkıları olmaktadır."

- Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da toplumların dünyada olup bitenden haberdar olmasını sağlayan basın çalışanlarının demokrasinin temel taşlarından biri olduğunu belirtti.

Basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Zolan, "Basın yayın çalışanları gözlemleri, bağımsız duruşları ve tarafsız kimlikleri ile toplumumuzun haber alma hakkının elçileridir. Haber için mekan ve saat gözetmeksizin yeri geldiğinde oldukça zor koşullarda görevlerini yerine getiren basın çalışanlarının, gelişen teknoloji ile birlikte bilginin hızlı ve güvenli bir şekilde topluma ulaşabilmesi için yükü ve sorumluluğu daha da artmıştır. Ancak güvenilir olmak, açık fikir beyan etmek, olaylara karşı tarafsız ve bağımsız tutum göstermek, adil olmak ve dürüstlük basın çalışanlarının değişmez özellikleridir" şeklinde görüş belirtti.

- PAÜ Rektörü Prof. Bağcı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı da çalışan gazetecilerin "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü" kutladı.

Gazetecilerin, vatandaşların doğru zamanda, doğru bilgiye ulaşması ve toplumsal farkındalığın artırılması yolunda çok önemli bir kamusal görevi yerine getirdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Kamu adına gerçekleri araştırma ve toplumu aydınlatma görevi yapan gazeteciler çok önemli ve bir o kadar da fedakarlık isteyen bir mesleği icra etmektedirler. Kamuoyunu basın meslek ilkeleri çerçevesinde doğru, dürüst ve tarafsız bir şekilde objektif olarak bilgilendiren gazeteciler, çağdaş yaşamın vazgeçilmez unsurudur. Basın mensuplarımızın çalışma şartlarını kolaylaştırmak, onlara gereken desteği ve katkıyı sağlamak, toplum olarak hepimizin görevidir."

- Denizli İnternet Medyası Derneği Başkanı Uçkan

Denizli İnternet Medyası Derneği Başkanı Erol Uçkan da mesajında, çalışan gazeteciler gününü internet medyası çalışanlarının buruk bir şekilde kutladığını belirtti.

İnternet medyası kanunu çıkmadıkça bu anlamlı günü buruk kutlayacaklarını kaydeden Uçkan, mesajında "Mesleği gazetecilik olan on binlerce internet medyası çalışanı hiçbir gazetecilik vasfına sahip değil. İnternet habercilerine gazetecilik sıfatı tanınması ve özlük haklarından yararlanması için 2005 yılından bu yana Türkiye genelinde mücadele veriliyor. Yıllardır devam eden bu mağduriyet bir an önce giderilmelidir" ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Denizli haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Denizli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:36
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   13:17
  • İkindi
   16:59
  • Akşam
   19:53
  • Yatsı
   21:23
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı