ÇORUM HABERLERİ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

AA / İsmail Çimen
09 Ocak 2015 - 17:34Son Güncelleme : 09 Ocak 2015 - 17:34

- Çorum Gazeteciler Cemiyeti başkanı Erzen: "Haberleri ile mağdurun, haklının yanında yer alıp, onların sesini kamuoyunda duyurmaya çalışan gazeteciler, kendi haklarını elde etme konusunda deyim yerindeyse söküğünü dikemeyen terzi konumundadır"

YEREL HABERLER ÇORUM

AA / İsmail Çimen

ÇORUM (AA) - Çorum Gazeteciler Cemiyeti başkanı Erzen: "Haberleri ile mağdurun, haklının yanında yer alıp, onların sesini kamuoyunda duyurmaya çalışan gazeteciler, kendi haklarını elde etme konusunda deyim yerindeyse söküğünü dikemeyen terzi konumundadır" dedi.

Erzen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Çalışan Gazeteciler Günü'nün 1961 Anayasası'nda gazeteciler lehine yer alan hükümlerden sonra 'Çalışan Gazeteciler Bayramı' olarak kabul edildiğini ancak 12 Mart 1971 askeri müdahalesi sonrasında bu hakların bir kısmının geri alınması üzerine '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' olarak değiştirildiğini anımsattı.

Gazetecilerin, toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gibi çok önemli bir kamu görevini yerine getirdiğine dikkati çeken Erzen, mesajında şunları kaydetti:

"Gazeteciler, toplumun gözü, kulağı ve sesidir. Üstlendikleri bu çok önemli göreve karşın, çalışma şartları, özlük hakları, iş güvenliği, basın özgürlüğü konularında sorunlar yaşamaktadırlar. Dünyanın bazı coğrafyalarında devam eden savaşlarda sivil halkla birlikte gazeteciler de hedef alınmakta, görevlerini yaparken öldürülmektedirler. Türkiye genelinde gazetecilerin çoğu özlük hakları ve iş güvenliğinden yoksun, yetersiz ücret karşılığında, ağır iş koşullarında çalışmaktadır. Haberleri ile mağdurun, haklının yanında yer alıp, onların sesini kamuoyunda duyurmaya çalışan gazeteciler, kendi haklarını elde etme konusunda deyim yerindeyse söküğünü dikemeyen terzi konumundadır."

Bu noktada meslek kuruluşlarının daha aktif, etkili ve yaptırımı olan kuruluşlar haline gelmesi gerektiğine vurgu yapan Erzen, "Ayrıca toplumun da meslek etiğini yerlerde süründürmeyen gazetecileri sahiplenmesi gerekmektedir. Bu düşüncelerle tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, önümüzdeki 10 Ocakların sorunlarımızın çözüldüğü günler olmasını diliyorum" dedi.

- Erzen, BİK Genel Kurulu üyeliğine yeniden aday

Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu’nda Anadolu gazete sahiplerini temsil etmek üzere yeniden aday olduğunu açıkladı.

İki yıl önce BİK Genel Kurulu üyeliğine seçilen Erzen, 31 Ocak Cumartesi günü Ankara'da yapılacak BİK Anadolu Gazetece Sahipleri Temsilciliği seçimine Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Nuri Kolaylı ve Konya Yenigün Gazetesi sahibi Mustafa Arslan ile birlikte yeniden aday olduğunu duyurdu.

Yurt genelinde resmi ilan alan bin 200'ü aşkın gazete sahibinin oy kullanacağı BİK Genel Kurulu'nda 36 kişilik Genel Kurul üyesinin seçileceğine vurgu yapan Erzen, seçilen üyelerin 2 yıl süreyle genel kurulda görev yapacağını, kendisinin seçilmesi durumunda ise BİK Genel Kurulu'nda Anadolu gazete sahiplerini temsil edeceğini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çorum haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Çorum haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   03:58
  • Guneş
   05:49
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:38
  • Yatsı
   21:14
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı