KAYSERİ HABERLERİ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

AA / Musa Özyürek
09.01.2015 - 16:33Son Güncelleme :

YEREL HABERLER KAYSERİ

AA / Musa Özyürek

KAYSERİ (AA) - Kayseri'de bazı kişi ve kuruluşlar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, mesajında, gazetecilerin canlı tarihin yazarları olarak medeniyet inşa ettiklerini ifade etti.

Keleştemur, şunları kaydetti:

"Türkiye’nin gelişmesinde ve kökleşmesinde her zaman hayati sorumluluğu yüklenmiş olan değerli basın mensuplarımıza, her yıl mezun verdiğimiz, genç gazetecilerimize öncü olma konusunda da büyük sorumluluk düşmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle gece gündüz demeden, zor şartlar altında, fedakarlıkla mesleğini devam ettiren tüm değerli basın mensuplarımızın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü en samimi duygularla kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim."

- NNYÜ Rektörü Güney

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney de bağımsız ve özgür basının demokratik hukuk devletinin temel taşlarından biri olduğunu belirtti.

Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden ve özgürlüklerden söz edilemeyeceğini ifade eden Güney, şu ifadelere yer verdi:

"Demokrasinin temel taşlarından olan basın, kurumlarla bireyler arasında bilgi akışını sağlayarak, devletle vatandaş arasında köprü görevi üstlenmektedir. Ülkemizin her alanda gelişmesinde ve güçlenen demokrasisine özgür basınımızın katkısı büyüktür. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, ilkeli yayıncılık anlayışıyla olayları tarafsız bir şekilde halka aktararak, vatandaşın en doğal hakkı olan doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak görevini yerine getirmeye çalışmaktadır."

- KAYSO Başkanı Boydak

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak da tüm basın mensuplarını kutladı.

Gazetecilik mesleğinin çok büyük fedakarlıklar isteyen ve zor şartlarda yapılan önemli bir meslek olduğunu belirten Boydak, şunları kaydetti:

"Dünyada ve ülkemizde olup biteni öğrenme ve bunları da çevremizle paylaşma bir ihtiyaçtır. Haber almaların özgürce yaşanabildiği ülkeler gelişmiş ülkelerdir. Bu ülkelerin gelişim ve kalkınma sürecinde gazetecilerin büyük bir katkısı vardır. Özgürlüklerin gelişmediği bir ülkenin, gelişmesinden ve ilerlemesinden de söz etmek mümkün değildir. Gazetecilerin düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilinçlendirmek adına verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Gazeteciler kamuoyuna haber ve bilgi akışını objektif bir şekilde sağlama gibi çok yönlü bir misyona sahiptir. Demokratik toplumlarda basın halkın gözü, kulağı ve sesidir. Gazetecilerimizin ilkeli yayıncılık anlayışı içerisinde olayları tarafsız bir şekilde vatandaşlarımıza aktaracaklarına güvenimiz tamdır. Ben bu duygu ve düşüncelerle, zor şartlar altında çalışan gazeteci arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum."

- KTO Başkanı Hiçyılmaz

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz da basının demokrasinin temel taşlarından birisi olduğunu ifade etti.

Hiçyılmaz, basının kurumlarla bireyler arasında bilgi akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev üstlendiğini ifade ederek, Türkiye’nin gelişen ekonomisine ve güçlenen demokrasisine, özgür ve öz güvenli basının katkısının büyük olduğunu vurguladı.

Gazetecilerin kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra ettiklerini kaydettiğini belirten Hiçyılmaz, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Basın mensuplarımız, ilkeli yayıncılık anlayışıyla olayları tarafsız bir gözle aktarmaktadır. Böylelikle, vatandaşın doğru ve eksiksiz bilgi alma hakkına katkı sağlayan basın, milletin vicdanının sesi olmaktadır. Basınımızın güzide temsilcileri, her şartta mesai mefhumu gözetmeksizin görevlerini yerine getirerek gerek ülkemizin gerekse de şehrimizin tanıtımına büyük katkı sağlamaktadır. Bir anlamda kamu görevi yapan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, aileleriyle birlikte sağlık, mutluluk ve başarı dolu daha nice yıllara erişmelerini dilerim."

- AK Parti İl Başkanı Özden

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden de bağımsız, tarafsız ve ilkeli basının, toplumsal kalkınmanın, gelişmenin ve demokratikleşmenin en önemli unsurlarından olduğunu belirtti.

Özden, şunları kaydetti:

"Basın ahlak kurallarına uygun yapılan yayınlar, açık ve şeffaf toplum kültürünün gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle yazılı ve görsel basın yayın organları toplumun sesi, gözü ve kulağı durumundadır. Ulusal ve yerel medyanın ilimizde üstlenmiş olduğu misyonuyla gece gündüz, yaz kış demeden daima bağımsız ve gerçekleri tüm çıplaklığı ile halkımıza sunarak çoğulcu bir demokrasinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Vatandaşlarımızın ülkemizde ve dünyadaki gelişmeleri zamanında ve objektif bir şekilde haberdar olmasını sağlayan, her türlü zor şartlara rağmen görev bilincini kaybetmeyen fedakar basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, sağlık, huzur ve mutluluk dilerim."

Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Mehmet Uğurlu ise son yıllarda Türkiye'de ve dünyada basın ve medyaya olan ilginin daha da arttığını belirtti.

İlkeli, tarafsız, kamu yararına çalışan gazetecilerin toplumsal barışa hizmet eden, milletin sesi, oluğu olduğunu ifade eden Uğurlu, şunları kaydetti:

"Basın ve medya çalışanları, kar kış demeden son derece özverili bir şekilde toplumu bilgilendirmeye çalışmakta ve bunu en süratli şekilde yapma gayretinde. İletişim aygıtları gelişiyor. Sosyal medya ve internet medyası basın çalışanlarının daha bir rekabetle çalışması ve koşturmasını gerektiriyor. Hal böyleyken çalışan gazetecilerin yaşam şartlarının ve haklarının daha da iyileştirilmesi en büyük dileğimizdir. Bu vesile ile tüm basın ve medya çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar çalışmalarında başarılar dilerim."

AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu da basın mensuplarının gazeteciler gününü kutladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:54
 • Guneş
  07:39
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:24
 • Yatsı
  18:57
Sayfa Başı