BURSA HABERLERİ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

AA / Vedat Yücebaş
09.01.2015 - 16:42Son Güncelleme :

- Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Kolaylı: "Çalışan gazetecilerin dayanışma gününü kutlamaya hazırlanırken, Fransa'dan gelen kanlı bir saldırının şokuyla sarsıldık"

YEREL HABERLER BURSA

AA / Vedat Yücebaş

BURSA (AA) - Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Nuri Kolaylı, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı" nedeniyle yayımladığı mesajda, "Çalışan gazetecilerin dayanışma gününü kutlamaya hazırlanırken, Fransa'dan gelen kanlı bir saldırının şokuyla sarsıldık" değerlendirmesinde bulundu.

Kolaylı mesajında, 20 Ocak 1961'in basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulamaya başladığı gün olduğunu belirtti.

Bu yasanın, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkartılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve en önemlisinin gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağladığını vurgulayan Kolaylı, ancak günümüzde, basın çalışanlarının çalışma, yaşama, mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961 tarihinden daha iyi haklara sahip olduklarının söylenemeyeceğini öne bildirdi.

Kolaylı, 10 Ocak'ın basın emekçileri için bayram değil dayanışma günü olduğunu kaydederek, şunları belirtti:

"Çalışan gazetecilerin dayanışma gününü kutlamaya hazırlanırken, Fransa'dan gelen kanlı bir saldırının şokuyla sarsıldık. Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’ya teröristlerce yapılan saldırı sonucu meslektaşlarımız yaşamını yitirdi. Bu saldırı sadece Fransız meslektaşlarımıza değil, evrensel değerlere sahip tüm basın çalışanlarına yapılmıştır. Fikir ve ifade özgürlüğüne yapılan bu kanlı saldırıyı kınıyor, düşüncelerini nedeniyle öldürülen Fransız meslektaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

Öte yandan unutulmamalıdır ki basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Bu hak günümüzde sosyal medyayı da kapsayacak bir biçimde genişlemiştir. Ancak, basınımızın bugünkü yapısı, ne yazık ki birçok olumsuzluğu içermektedir. Gazete, televizyon, dergi, radyo, haber ajansı, internet-elektronik yayıncılığı kapsayan sektörümüzde, basın meslek ve etik ilkelerine uymayan kişiler boy göstermektedir. İsteyen herkes, eğitimine, bilgi birikimine bakılmaksızın habercilik yapabilmektedir."

"Sadece okuma yazma bilmeniz, gazetecilik yapmanız için yeterlidir" ifadesini kullanan Kolaylı, şöyle devam etti:

"Gerçek gazetecilik eğitim ve bilgi gerektirmesine karşın, gazetecilik, isteyen herkesin kuralsızca yapabileceği bir iş durumundadır. Bu durum ne yazık ki, haberi şantaj aracı olarak kullanan bazı kişilerin gazeteci kimliği ile karşımıza çıkmalarına yol açmaktadır. Bu olumsuz tabloya son vermek için, gazeteciliğin mesleki itibarını yükseltecek, çağdaş ülkelerin basın çalışanlarına tanıdığı tüm hakları meslektaşlarımıza tanıyacak ve basın özgürlüğünün önündeki yasal engelleri ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılması yönünde çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız sonuç verinceye kadar mücadelemizi sürdürme kararlılığındayız. 10 Ocak Basın Bayramı'nı gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere el birliğiyle ve en kısa zamanda ulaşmak umuduyla meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:26
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:47
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı