GAZİANTEP HABERLERİ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

AA / Orhan Çiçek
09.01.2015 - 14:40Son Güncelleme :

YEREL HABERLER GAZİANTEP

AA / Orhan Çiçek

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, dolayısıyla mesaj yayımladı.

Şahin, mesajında, demokrasinin, şeffaflık ve ifade özgürlüğünün en temel unsurlarından birinin, tarafsız ve özgür basının varlığı olduğunu belirtti.

Özgür ve tarafsız basının demokrasiyi güçlendirirken, sağlıklı bir kamuoyu oluşmasına, halkın gerçekleri öğrenmesine, bireysel hak ve özgürlüklerin gelişmesine katkılar yaptığını aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"Basının sorumluluklarını layıkıyla ifa edebilmesinin en önemli şartı, basın özgürlüğünün sağlanması ve korunmasıdır. Bugün gelişmiş demokrasileri incelediğimizde, basının bu toplumlarda oynadığı etkin ve güçlü rolü görebiliriz. Basın, halkın haber alma hakkı görevini yerine getirirken, kendi objektifliğine zarar verecek yönlendirmelerden kaçınması da temel önceliklerden olmalıdır."

- Halil Mazıcıoğlu

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu da gazeteciliğin, önemli bir meslek olduğunu bildirdi.

Toplumun haber alma hakkını yerine getiren gazetecilerin, kamuoyunun bilgilendirilmesinde büyük rol üstlendiklerine dikkati çeken Mazıcıoğlu, şunları kaydetti:

"Görevlerini yerine getirmek için; gece gündüz demeden her şartta, büyük bir özveriyle çalışan gazetecilerimiz insanımızı bilinçlendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir."

- GTO Başkanı Bartık

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık ise mesai mefhumu gözetmeksizin görev yapan gazetecilerin önemli bir mesleği icra ettiklerini bildirdi.

Bartık, toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla çalışan basının demokrasinin etkili ölçülerinden olduğunu belirtti.

Halkın haber alma özgürlüğü için özveriyle çalışan gazetecilerin gösterdikleri çabanın takdire şayan olduğunu ifade eden Bartık, geçen yıl görev yaparken dünyanın çeşitli yerlerinde vefat eden gazeteci sayısının 66 olduğunu hatırlattı.

Bartık, şunları kaydetti:

"Dünyanın farklı bölgelerinde kaçırılan gazeteci sayısının da 119 olduğunu üzülerek öğrendik. Zor şartlar altında kamuoyunu bilgilendirmek için gece gündüz demeden görev yapan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum."

- GGC Başkanı Ay

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı İbrahim Ay da yerel basının güçlenmesi, sorunlarına çözüm bulunması ve ileri hedeflere taşınması için bazı yasal düzenlemelerin biran evvel yapılması gerektiğini bildirdi.

Ay, 54. kez kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün Türk basın hayatında önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Göreve geldikleri günden itibaren gazetecilerin sorunlarına duyarlı olmaya özen gösterdiklerini ifade eden Ay, şunları kaydetti:

"Bundan sonraki süreçte de çalışan meslektaşlarımızın şartlarının iyileştirilmesi için çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz. Birlik, beraberlik ve istikrarın olduğu her yerde her zaman başarı vardır. Gaziantep her alanda başarıyı yakalamıştır. Bizler değişim ve gelişimden yanayız. İnşallah medya alanında da bunu hep birlikte başaracağız."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:01
  • Guneş
   06:37
  • Öğle
   12:26
  • İkindi
   15:30
  • Akşam
   17:55
  • Yatsı
   19:18
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı