« Hürriyet.com.tr
MENÜ

10 Milyarlık cihaz ile test

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Engin KRATZER

FED Cup (Federasyon Kupası) bayan tenisinin milli takım düzeyinde en önemli etkinliğiydi. Geçen yıl Antalya Alibey Tatil Köyü'nde Mayın ayında ev sahipliği yaptığı ve 24 ülkenin katıldığı müsabakalarda Milli Takımımız finalde Portekiz'e kaybetmişti. ITF (Uluslararası Tenis Federasyonu) başarılı geçen organizasyonlardan dolayı bu yılki evsahipliğini tekrar Türkiye'ye verdi.

1998 Fed Cup öncesi hazırlık döneminde Millilerimizden Gülberk Gültekin ve Duygu Akşit, gerek kamplar olsun, gerek turnuvalar olsun yoğun bir döneme girdiler. Geçtiğimiz günlerde bu sporcularımıza Ankara Üniversitesi Spor Hekimliği Bilim Dalı ve Spor Eğitimi Sağlık ve Araştırma Merkezi (SESAM) ekip şefi Prof.Dr.Emin Ergen'in kontrolünde birtakım testler uygulandı.

Bu testlerin en ilginci ise Türkiye'de ilk kez kullanılan ve tek olan 10 milyar lira değerinde oksijen kapasitesi ölçüm cihazı idi.

Tenisçilerimizin gelecek hafta İsrail'de yapılacak olan 2 adet 10 bin dolar ödüllü Uluslararası Satellite oynayacaklar.

Nisan ayı içerisinde yurt dışında 2 tane daha uluslararası turnuva öngörülmekte. Fed Cup öncesi ise 2 Rumen tenisçi davet edilip Millilerimizle antrenman (sparring partnerlik) yapacaklar.

Nisan'da oynanacak olan 18 Yaş Türkiye Birinciliği'nden sonra başarılı genç tenisçilere Fed Cup takımına katılma şansı verilecektir.

Geçen yıl sakatlığından dolayı takımda yer alamayan İpek Şenoğlu'nun bu yıl Amerika'daki üniversitesinden izin almış olması takıma ayrı bir güç katacaktır. 19 yaşındaki Seden Özlü'nün Fed Cup öncesi form durumu değerlendirilerek Milli Takıma alınmasına karar verilecektir.

Gülberk ve Duygu'nun Milli Takım antrenörü olarak bana verdikleri Fed Cup'98 ile ilgili yorumları şöyle:

‘‘Biz inanıyoruz ki bu yıl başlamış olduğumuz bu ön hazırlık programıyla en iyi şekilde hazırlanıp, gerek psikolojik olsun, gerek maç antrenmanı olsun, gerekse kondisyon olsun geçen yıla göre daha formda olacağız ve elimizden kaçırdığımız grup birinciliğini bu sefer kazanacağız. Grubumuz ne kadar zor olursa olsun aylar öncesinden forma girmeye başlamamızın avantaj olacağına inanıyoruz. Bize verilen bu tüm imkanlarla başarılı olacağımızdan hiç şüphemiz yok.’’

Duygu ile Gülberk'e yapılan testler sonucunda ekip şefi Prof.Dr.Emin Ergen ilk sonuçların yeterli düzeyde olduğunu ve sporcuları periyodik olarak izleyerek Antrenör Engin Kratzer'e bilgi aktaracaklarını söyledi.


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz