Gündem Haberleri

GÜNDEM

  10 milyar lira ver adın okulla yaşasın

  Hürriyet Haber
  26.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.07.1999 - 00:01

  Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Başkanı İbrahim Betil, eğitim yükünün devletin sırtından alınması gerektiğini belirterek, toplumun maddi ya da manevi katkılarını istedi. Devletin eğitime ayırdığı kaynağın yetersiz olduğunu söyleyen Betil, ‘‘Kaynak yetersizliğinden doğan boşluğu biz doldurmalıyız. Bu toplum, Türk ailesi çocuğunun okuması, eğitim görmesi için elinden geleni yapar. TEGV'de bu toplumun geleceğidir’’ dedi.

  Maddi durumu yeterli olanlara seslenen Betil, ‘‘Bize destek verin. Maddi imkanı olmayanlar ise bize zaman ayırsınlar. Çevrelerindekileri bize destek vermek için ikna etsinler. Herkes, parmağını taşın altına koymalı’’ diye konuştu.

  Vakfın 4 eğitim parkından sadece birinin 1 aylık giderinin 5-6 milyar lira civarında olduğunu söyleyen Betil, bu paranın parklarda bulunan profesyonel yönetici kadrosuna ve bilgisayar bakımı gibi çeşitli teknik donanıma harcandığını söyledi. Vakfın aylık giderinin 40-50 milyarı aştığını da sözlerine ekleyen Betil, ‘‘Gelirimize göre harcama yapıyoruz. Bize destek verenler işadamları ve gönüllüler bulunuyor. Büyük kuruluşlar, şirketlerin çalışanların her ay maaşlarından çok düşük paralar kesiliyor ve bize aktarılıyor. Binlerce küçük bağışçı var. Ancak, vakfımıza gelir sağlayacak yatırımız, ticari faaliyetimiz yok’’ dedi.

  Betil, Türkiye'nin herhangi bir yerinde bir öğrenim birimini açmak isteyen bir kişinin 10 milyar lira harcaması gerektiğini belirterek, bu harcamayı yapan kişinin isminin de öğrenim birimine verileceğini belirtti. İbrahim Betil, ‘‘Kurum ya da kişinin ismini sonsuza kadar yaşatmak isteyen bize başvursun. Yer tercihi yoksa, biz ihtiyaç olan yere yönlendiririz’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı