10 milyar doları bastıran Abu Dabi Dubai’de ‘fazla söz hakkı’ isteyecek

Hürriyet Haber
16.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Borçları toplamı 80 milyar doları bulan ve borç ödemeleri için erteleme isteyen Dubai yönetimine 10 milyar dolarlık kaynak aktarımı yapan Abu Dabi Emirliği’nin, bu yardım karşılığında Dubai’nin önemli varlıkları üzerinde daha fazla kontrol hakkı isteyebileceği belirtiliyor.

Analistler, petrol zengini Abu Dabi Emirliği’nin, Dubai’nin havayolu şirketi Emirates, liman işleticisi DP World ve Londra merkezli, 100 milyar dolarlık küresel fonu yöneten Pictet Asset Management gibi büyük kuruluşlar üzerinde daha çok söz hakkı isteyebileceğini vurguluyor.

Bu sadece başlangıç

Abu Dabi yardımının sadece bir başlangıç olduğunu söyleyen Goldman Sachs Ekonomisti Ahmet Akarlı, “Gerçek şu ki Dubai’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) daha fazla yardım almaya ihtiyacı var” dedi. Dubai için finansal toparlanmanın henüz başı olduğunu belirten Akarlı, “Borçtan kurtarma işlemi varlık satışlarını ve batan varlıkların likidite edilmesini de içerebilir” yorumunda bulundu. Roubini Global Ekonomisti Arnab Das ise, Abu Dabi yardımı gelmeseydi hasarın çok daha büyük olabileceği görüşünde. Abu Dabi Emirliği, Dubai’ye gerçekleştirdiği 10 milyar dolarlık para aktarımının ardından, ABD’li otel zinciri Hyatt’ın yüzde 10.9’luk A sınıfı hissesini yaklaşık 140 milyon dolara satın aldı. 45 ülkede faaliyet gösteren Hyatt zincirinin 415 farklı mülkiyeti bulunuyor. Öte yandan, Abu Dabi Emirliğin’in genel olarak petrol yatırımlarında kullandığı ‘ADIA’ adlı fonun, Hyatt hisselerinin alımında kullanıldığı ifade edildi. ADIA fonunun 400 ile 875 milyar dolar aralığında bir büyüklüğe sahip olduğu belirtildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı