10 milyar dolar geliyor

Hürriyet Haber
06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.12.2000 - 00:01

Başbakan Bülent Ecevit ile Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, ayrı ayrı yaptığı açıklamada IMF ile varılan anlaşmanın bugün açıklanacağını bildirdi. Ecevit de, Demiralp de IMF'nin vereceği desteğin miktarını açıklamazken, rakamın 10 milyar dolar olduğu belirlendi.

ULUSLARARASI Para Fonu'nun (IMF) mali sektördeki krizin sona ermesi amacıyla sağlayacağı Ek Rezerv Kolaylığı kredisinin, 10 milyar dolar olacağı öğrenildi. Hükümet çevreleri, sağlanacak destek kredisinin tutarına ilişkin bu rakamı doğruladı. Gerek Hükümet, gerekse mali sektör, sağlanacak ek desteğin 5-6 milyan dolar civarında olacağı beklentisini taşırken, IMF'nin bu tutarda bir kredi sözü vermesi sürpriz etkisi yarattı.

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, IMF ile Türkiye'ye sağlanacak mali destek üzerinde anlaştıklarını açıkladı. Demiralp, prensipte varılan bu anlaşmanın Başbakan Bülent Ecevit tarafından bugün açıklanacağını söyleyerek, ‘‘Miktar henüz kesinleşmedi ancak piyasaları rahatlatacak bir rakam olacak’’ dedi. Demiralp, ekonomik program ve hedeflerde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını belirterek, ‘‘Bunun altını çizmek istiyorum. Program yine eskisi gibi, aynı kurallarla devam edecek’’ dedi.

SAAT FARKINDAN BEKLEDİ

Krediyle ilgili açıklamanın bugüne kalması, IMF merkezinin bulunduğu Washignton ile Türkiye arasındaki saat farkından kaynaklandığı öğrenildi. Kredinin IMF prosedürüne uygun olarak, yetkili kurullarda ele alınıp görüşülebilmesi, saat farkı nedeniyle bugüne sarktı.

Demiralp'in piyasaları rahatlatacağını söylediği, IMF tarafından sağlanacak kredi rakamın 5 milyar doların üzerinde olması bekleniyor.

Başbakan Bülent Ecevit, IMF ile görüşmelerin iyi gittiğini söyleyerek, ‘‘Herşey yolunda. Umarım ki yarın (bugün) bu konuda olumlu ve yapıcı bir açıklama yapılabilir’’ dedi. Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken yaptığı açıklamada, görüşmeler konusunda şu bilgiyi verdi

‘‘Maliye ile ilgili, finans faaliyetleriyle ilgili herşey bu geride bıraktığımız günlerin yoğun çalışmaları sırasında ele alındı. Yarın (bugün) umarım ki bir açıklama aşamasına gelir. Gerek IMF yöneticileri, gerek biz umarım ki birer açıklama yapabilecek durumda olacağız.’’

Ecevit, kredi miktarının ele alınıp alınmadığına ilişkin bir soruya da, ‘‘Bunların, görüşmelerin hepsi devam ediyor. Fakat genellikle herşey yolunda gidiyor’’ sözleriyle yanıt verdi.

Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, IMF ile Ek Rezerv Kolaylığı konusunda sürdürülen çalışmalarda tam mutabakat olduğunu belirterek, ‘‘Bazı teknik çalışmalar tamamlanacak’’ dedi. Yılmaz, gerekli açıklamayı Başbakan Bülent Ecevit tarafından bugün yapılacağını söyledi.

Önceki gece geceyarısı biten ekonomi zirvesi dün sabah başlayan ikinci toplantıyla devam etti. Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan'ın yeraldığı zirvede Devlet Bakanı Recep Önal, Maliye Bakanı Sümer Oral, BBDK Başkanı Zekeriya Temizel, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp katıldı. Yılmaz zirve sonrası Başbakanlık binasından ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz, ‘‘Bir anlaşmazlık mı var?’’ şeklindeki soruya, ‘‘Hiçbir anlaşmazlık yok, tam tersine tam bir mutabakat var’’ yanıtını verdi. Teknik çalışmaların bugün içinde tamamlanacağını bildiren Yılmaz, ‘‘Sayın Başbakan gerekli açıklamayı yapacak’’ dedi.

IMF: Görüşme iyi ilerliyor

IMF Avrupa 1. bölüm başkanı Michael Deppler ve Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Ankara'daki temaslarını dün Hazine ve Devlet Bakanı Tunca Toskay ile sürdürürken, IMF'nin Washington'daki merkezinden, görüşmelerde ‘‘iyi ilerleme sağlandığı’’ şeklinde bir açıklama geldi. IMF sözcüsü Conny Lotze, yaptığı açıklamada, ‘‘Türk otoriteleri ile olan görüşmelerde iyi ilerleme sağlıyoruz. Ancak bugün (dün) bir açıklama yapmayacağız’’ dedi. IMF yetkilileri, Türkiye ile sürdürülen görüşmeler konusunda bugün bir açıklama yapılabileceğini kaydettiler.

IMF neler istiyor?

-Bankacılık sistemini temizleyin ve güçlendirin.

-Memura refah payından vazgeçin.

-Fonların tasfiyesini hızlandırın.

-Savunma harcamaları ve bütçede kısıntı yapın.

-Özelleştirme konusunda güvence verin.

-Tüketimi ve cari açığı kısın.

-Ücrette enflasyon hedefine uyun.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı