ZONGULDAK HABERLERİ

'10 Mayıs Dünya Haraket Et Günü' açıklaması

DHA
09.05.2017 - 16:24Son Güncelleme :
DHA

ZONGULDAK, (DHA)- ZONGULDAK Halk Sağlığı Müdürü Fatih Akça, '10 Mayıs Dünya Hareket Et Günü' kapsamında yaptığı yazılı açıklama yaptı.
Fatih Akça, fiziksel aktivitenin kas ve eklemleri kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlandığını, bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisi olduğunu belirterek, şöyle dedi:
“Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Buna karşılık fiziksel aktivite kan basıncını azaltır, HDL (iyi huylu kolesterol) seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir."
Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık orta şiddette bir egzersizin yetişkinler açısından yeterli olabileceğini ifade eden Akça, "1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktiviteler düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası hâline getirilmelidir.”

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden '10 Mayıs Dünya Haraket Et Günü' açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça '10 Mayıs Dünya Haraket Et Günü' açıklaması haberi güncellenecektir.

  ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ
  11 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:44
  • Guneş
   07:29
  • Öğle
   12:48
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:45
  • Yatsı
   19:18
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı