« Hürriyet.com.tr
MENÜ

10 kişi kalmış gibi oynayın

Soyunma odasına 1-0’lık avantaj ile giren sarı lacivertli futbolcuların, eksik rakip karşısında rehavete kapılmasından endişe duyan Alman teknik adam, ikinci yarı için ciddi bir şekilde uyardı ve zafere giden yolu gösterdi.

Sadi Kemal YAŞAR
SON GÜNCELLEME
SOYUNMA odasına 1-0’lık avantaj ile girilmişti. Üstelik rakip ikinci yarıda 10 kişi oynayacaktı. Bu tablo futbolcuları oldukça rahatlatmıştı. Ama teknik direktör Christoph Daum öyle düşünmüyordu.

Deneyimli çalıştırıcı, futbolcularının şöyle bir nefes almasını bekledi. İkinci yarı için söyleyecekleri vardı. Beş dakikalık dinlenme sürecinden sonra ikinci yarının taktiğini vermeye başladı.

Fazla koşacaklar

İlk cümlesi ‘Kendinizi PSV’nin yerine koyarak oynayın’ oldu... Bu sözler ilk bakışta her şeyi anlatmıyordu. Ardından konuyu açmaya başladı...

On kişi kalan takımlar her zaman tehlikelidir. Düşünün, siz de zaman zaman 10 kişi kaldınız. Bazen 9 kişiyle oynadık, başardık. Geçen yıl Türkiye Kupası’nda oynadığımız Denizlispor maçına bir dönün. Oyundan atılan arkadaşınızı teselli etmek için neler yaptınız. Hepiniz birer kişilik fazla oynadınız. Bu da sonuca yansıdı. Aynı şeyi PSV’li oyuncular yapacak. İkinci yarıda daha fazla koşacaklar, daha fazla mücadele verecekler.

Disiplin şart

Daum
, bununla kalmadı... Takımını motive etmek için konuşmasına devam etti...

Şimdi sahaya çıkın ve ilk yarıda 11 kişilik rakibe karşı ortaya koyduğunu mücadeleyi sürdürün. Kesinlikle oyun disiplininden kopmamalıyız. Rakip 10 kişi kaldı diye rehavete kapılmayın. Siz de 10 kişiyle oynuyormuş gibi davranın. İşimiz kolay olmayacak.

Futbolcular hocasını can kulağı ile dinlediler ve ikinci yarıya aynı taktik ile başladılar. Sahadaki görüntüye bakıldığında Daum’un dedikleri ortaya çıktı. PSV’li oyuncular, oyun disiplininden kopmuyor ve 10 kişi kalmalarına rağmen pes etmiyordu. Dakikalar bir birini kovaladı. Fenerbahçe de oyuna ağırlığını koyup, beraberlik için üzerine gelen rakibinin direncini kırarak sahadan zaferle ayrılmayı başardı.

Maç bittiğinde kazanmanın haklı gururuyla soyunma odasına giren Daum, futbolcularını tek tek kutladı. Alman çalıştırıcı, her zamanki gibi maç ile ilgili yorumunu sabah idmanına sakladı.

Hedefleri bitmiyor

Dün sabah Samandıra Tesisleri’nde yapılan antrenman öncesinde futbolcularını bir kez daha kutlayan Daum, ‘Artık üç günde bir maç oynuyoruz. Sevinmek ve üzülmek için fazla zamanımız yok. Herkes profesyonelce davranmalı. Şimdi önümüzdeki Konyaspor maçına konsantre olmalıyız’ yorumunu yaptı.

Zira maç akşamı herkes evine mutlu dönmüş, Daum ise bir sonraki sınavın, yani Konyaspor maçının hazırlıklarına başlamıştı. Çünkü onun için hedefler hiç bitmiyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz