Gündem Haberleri

GÜNDEM

  10 dakikalık yağmur Adana'yı fena vurdu

  Hürriyet Haber
  14 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 14 Eylül 1998 - 00:01

  Hazirandaki depremin yaralarını sarmaya çalışan Adana, yine doğaya teslim oldu. Fırtına sonrası bastıran ve sadece 10 dakika süren sağanak yağış, yaşamı felç etti. Fırtına ve yağmur, depremde hasar gören bir binayı yerlebir etti.

  Adana, dün sabah fırtına ve ardından 10 dakika süren şidetli yağmura teslim oldu. Fırtınanın yanı sıra saat 09.30'da başlayan şidetli yağış, özelikle kentin kuzey ve doğu semtlerini vurdu. Cadde ve sokaklar göle dönerken, bazı semtlerde binaların zemin katları sular altında kaldı. İtfaiye ekipleri, binaların alt katlarından su tahliye işlemi başlattı. Meteorolji yetkilileri, Şakirpaşa tarafında metrekareye 1 kilogram yağış düşürken, bazı semtlerde bunun 7-8 kilograma ulaştığını bildirdiler.

  YAĞMUR BİNA YIKTI

  Fırtına ve yağmur, 27 Haziran'daki depremde ağır hasar gören Kiremithane Mahallesi Kozan Yolu üzerindeki 5 katlı binayı da yerlebir etti. Hasar belirleme sırasında ‘Oturulamaz’ raporu verilen ve içindekilerin tahliye edilmesine karşın belediyenin bir türlü yıkmadığı bina, fırtına ve yağmurun etkisiyle büyük bir gürültüyle çöktü. Bu binanın yanındaki mobilya mağazasıyla bir ev de yıkıldı. Ölen ya da yaralanan olmadı. Yıkılan binada Yüreğir Belediyesi ve Bayındırlık İl Müdürlüğü yetkilileri inceleme yaptı.

  Almanya'da işçi olarak çalışan bina sahibi Abuzer Adıyok'un yakını Musa Uyumaz, çevreye büyük tehlike yaratan binanın yıkılması için belediye yetkililerine defalarca başvurduklarını, ancak bir sonuç alamadıklarını söyledi. Depremde hasar gören binanın çökmesi sırasında yıkılan iki binadan mobilya mağazasının sahibi Can Yahya Kiraz da yaklaşık 100 milyar liralık zarara uğradığını belirterek, ‘‘Şimdi ne olacak? Depremden etkilenmedik, yetkililerin yıkılması gereken binayı yıkmamalarının zararını biz gördük. Zararımı kim karşılayacak?’’ diye sordu.

  SİİRT'TE FIRTINA: 1 ÖLÜ

  Bu arada Güneydoğu bölgesinde önceki gece etkili olan şidetli rüzgâr, Siirt'te fırtınaya dönüştü. Kentte, saatteki hızı 80 kilometreye ulaşan fırtınada, 5 evin çatısı uçtu, bazı semtlerde elektrik ve telefon kabloları koptu. Siirt'in Algül Mahallesi'nde, evine giderken kopan elektrik teline basan 25 yaşındaki Aydın Geze öldü.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı