10 bin yıllık bir orman keşfedildi

Birce BORA / LONDRA
27.01.2015 - 00:00 | Son Güncelleme:

İngiltere’nin Norfolk bölgesi açıklarında Buzul Çağı’ndan bu yana sular altında olduğuna inanılan dev bir Meşe ormanı keşfedildi.

Keşfi gerçekleştiren 45 yaşındaki dalgıç Dawn Watson, konu ile ilgili İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada, “İlk başta gözlerime inanamadım! Deniz oldukça dalgalıydı, ben de kıyıda değil, kıyının yaklaşık 300 metre açığında dalmaya karar verdim. 300 metre boyunca kumlu deniz tabanı üzerinde yüzdükten sonra kararmış bir kütük buldum. Biraz daha açıldığımda ağaç gövdeleri hatta dalları halen üzerinde olan ağaçlar görmeye başladım” dedi.

SIRADAN DALIŞIN ŞAŞIRTAN KEŞFİ

Marine Conservation Society için çalışan Watson sözlerine “Bu keşif büyüleyiciydi, ağaçlar onbinlerce yıl keşfedilmeden orada duruyordu. Sıradan bir dalış yapmak için çıkıp bir orman keşfetmek oldukça şaşırtıcı” dedi.

Uzmanlar yaklaşık 10 bin yıldır su altında olduğuna inanılan ağaçların geçen yaz yaşanan fırtınalı havalar sonucunda yeniden görünür hale geldiğine inandıklarını söyledi.

10 bin yıllık bir orman keşfedildi

BİNLERCE DENİZ CANLISINA EV SAHİPLİĞİ

Buzulların eriyip deniz sularının yükselmesine neden olmasının ardından sular altında kaldığına inanılan ağaçların geçen onbinlerce yıllık süre sonucunda doğal resiflere dönüştüğü ve şu anda binlerce deniz canlısına ev sahipliği yaptığı da belirtildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı