Dünya Haberleri

  10 bin yıllık bebek mamut fosili bulundu

  Hürriyet Haber
  12.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sibirya’da hiçbir deformasyona uğramamış halde bulunan 10 bin yıllık bebek mamut fosili, bilimadamlarını mamutların tekrar yeryüzüne dönmeleri konusunda umutlandırdı.

  6 aylıkken öldüğü tahmin edilen ve yaklaşık 9000 yıldır buz içinde kalmış olan mamutun 1.3 metre civarında, 50 kiloya yakın olduğu belirlendi. St.Petersburg Zooloji Akademisi yetkililerinden Profesör Alexei Tikhonov, mamutun gözlerinin sağlam kaldığını, hortumunun sonunda tırtıklı bir yapı oluştuğunu ve gövdesinde hálá bir miktar tüy bulunduğunu söyledi.

  KÜRESEL ISINMADA UMUT

  Ayrıca Tikhonov, mamutun bulunmasının şu an için dünyanın en önemli buluşu olarak tanımlarken, Londra Üniversitesi’nden Ian Barnes ise mamutun klonlanmasının şu anki teknolojiyle mümkün olmadığını ancak ilerisi için ümitli olduklarını ifade etti.

  Rusya Bilimler Akademisi’nden Alexei Tikhonov, mamut fosilinin küresel ısınma için de umut olduğunu iddia etti. Mamutların 4.8 milyon yıl öncesinden yaklaşık 4 bin yıl öncesine kadar dünyada var olan canlılardan olduğu düşünülüyor. Ve nesillerinin yok olmasına iklim değişikliğinin neden olduğu sanılıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı