Gündem Haberleri

GÜNDEM

  10 bin yıl işleyecek saat

  Hürriyet Haber
  27 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ocak 1999 - 00:01

  Dünyanın dört bir yanını 2000 yılının heyecanı sararken, ABD’li bir bilgisayar uzmanı 10 bin yıl işleyecek bir saatin prototipini hazırladı.

  Çılgın projenin sahibi 42 yaşındaki bilgisayar dahisi Danny Hillis. Her milenyumda guguk sesi çıkaracak olan saat 2000'den 12000'e kadar tik-taklarıyla zamanın geçişini haber verecek.

  Henüz 12 yaşındayken tellerden ve pillerden saat yaratan, üniversite yıllarında oyuncaklardan bilgisayar oluşturan ve çalıştıran Hillis, kimilerine göre, orta yaş bunalımında.

  Hayli maceraperest bu proje açıklandığında yürekten destekleyenler, bağışta bulunmak için yarışanlar da olmuş. Hillis, yönetmen David Lynch'ten müzisyen Peter Gabriel'e kadar pek çok kişinin projeye bağışta bulunduğunu belirtiyor.

  YERİ BELİRLENMEDİ

  Hillis 10 bin yıl çalışacak saatin 2 metre 40 santim yüksekliğinde bir prototipini tamamladı. Saat California'da çöl ortasında güvenlik nedeniyle yeri açıklanmayan bir binada bulunuyor. Prototiple 2000 yılına girdikten sonra Hillis gerçek saati aynı yıl içinde hazırlayacak ve 2001'e esas saatle girilecek. Saatin nereye kurulacağı ise henüz belirsiz. Rönesans sanatı ile en gelişmiş teknolojinin bileşimi saat 500.000 dolara malolacak. ‘‘Bin Yıllık Saat’’ cam, tungsten, safir, çelik-nikel karışımından imal ediliyor. Saat her 12 ay sonunda, yani her yıl bir ‘‘tık’’ sesiyle yeni yıla girecek, her bin yıla müzikle başlayacak.

  Müzik anonslarında ünlü müzisyen Brian Eno'nun parçaları çalınacak. Hillis, saatin her yıl bir kez kurulması gerektiğini bildiriyor. Saatin doğru zamandan sapması halinde tepeden gelen güneş ışınlarıyla düzeleceği, durması halinde geleceğin bilim adamlarının saatin yüzünü gece yıldızlara çevirmesiyle doğru zamana döneceğini ileri sürüyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı