10 bin Opel işçisine yol göründü, Almanlar ‘ABD bizi kandırdı’ dedi

Yunus ÜLGER Hasan AYCI / BOCHUM-RÜSSELSHEİM
06.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Amerikan otomotiv devi GM’in satışına günler kala Opel’i satmaktan vazgeçmesiyle Almanya’da artan tansiyon dün 10 bin Opel çalışanın işten çıkartılacağının açıklanmasıyla yükseldi. Almanya’da binlerce Opel çalışanı sokağa dökülürken, sendikalar protesto eylemlerini Avrupa çapında yapmayı planlıyor.

ABD’li otomotiv devi General Motors’un (GM) şok bir kararla Opel’i, Kanadalı Magna ile Rus Sherbank ortaklığına satmaktan vazgeçmesinin ardından Almanya’da başlayan protestolar, 10 bin kişinin işten çıkartılacağının açıklanmasının ardından tırmandı. Dün Opel’in Almanya’daki dört fabrikası Rüsselsheim, Bochum, Kaiserslautern ve Eisenach’ta fabrika içinde ve önündeki düzenlenen protesto eylemlerine binlerce işçi katıldı.

Gerekçe gider azaltmak

GM’in satıştan vazgeçmesinin ardından, GM Başkan Yardımcısı John Smith, dün Opel’den 10 bin kişiyi çıkarmayı planladıklarına ilişkin bir açıklama yaptı. Smith, 54 bin 500 bin kişinin çalıştığı Avrupa biriminden işçi çıkarılarak giderleri yüzde 30 azaltmayı düşündüklerini ifade etti. Smith, “Opel’i yaşatma planını canlandırmak için çalışıyoruz” dedi. GM’nin 10 bin kişiyi işten çıkarma planı, Opel’in satılması planlanan Magna’nın teklifiyle benzerlik taşısa da, protestoların daha da artmasını sağladı. Çünkü bu sayının yarıya yakınının Almanya’da azaltılması bekleniyor. Bugün Opel’in Avrupa işletmelerinde 50 bin, Almanya’da ise 25 bin dolayında işçi çalışıyor.

Amerikalılar kandırdı

Tüm bu gelişmelerin ardından tepkilerini dile getirmek isteyen çalışanlar dün sokaklara döküldü. Protestolarda pankartlar ilgi çekerken bir işçinin taşıdığı pankartta, “Sekse ihtiyacımız yok çünkü şirket bizi her gün beceriyor” yazısı dikkat çekiyordu. Öte yandan Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden Bild, “Amerikalılar bizi kandırdı” şeklinde yorumda bulundu. Der Tagesspiegel gazetesi ise bu durumun Merkel için utanç verici olduğunu söyleyerek “ABD-Almanya ilişkileri için bir facia” dedi. Protesto eylemlerine Hessen Başbakanı Roland Koch, Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Jürgen Rüttgers ile SPD NRW Başkanı Hannelore Kraft de katıldılar. Metal sendikaları ve işçi temsilcilikleri yarından başlayarak da Avrupa çapında protesto eylemleri planlıyor.

AB pazarlık öneriyor

şirket yönetimlerini GM’le pazarlıkta ortak strateji uygulamaya çağırdı. GM’in Opel’i satmama kararını bir fırsat olarak niteleyen Verheugen, “Detroit ile herkes tek başına pazarlık yaparsa, Amerikalılar en iyi teklifi tercih ederler” uyarısını yaptı.

Putin: Amerikalılar Avrupa’yı küçümsüyor

RUSYA Başbakanı Vladimir Putin, GM’in Opel’i satışı konusunda yaptığı ‘U dönüşünün’ Amerikalı şirketlerin Avrupalı partnerleriyle iş yaparken “onları küçümseyen yaklaşımlarını” bir kez daha sergilediğini söyledi. Putin, Rusya’nın bu durumdan öğreneceği dersler bulunduğunu ancak hükümetinin GM’in Rusya’daki yatırımlarını desteklemeye devam niyetinde olduğunu da sözlerine ekledi. Ortaklarıyla gelecekte yapacakları iş görüşmelerinde General Motors’un bu stilini göz önünde bulunduracaklarını ifade eden Putin, “Son dakikada Opel’in satış anlaşmasını reddetme çıkarlarımıza karşı bir zarar oluşturmuyor ama Amerikalı partnerlerimizin karşı taraflarla anlaşmalarında çok orijinal bir kültürü olduğunu gösteriyor. Bu küçümseyici yaklaşım sadece Avrupalıları etkiliyor, bizi değil” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı