Gündem Haberleri

  10 bin 600 depremzededenhasar tespitine itiraz

  Hürriyet Haber
  01.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Marmara ve Düzce depremlerinden sonra Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bolu'da hasar tespitlerine itiraz eden 10 bin 600 depremzedenin dava açtığı ve bunlardan 7 bin 800'ünün sonuçlandığı bildirildi.

  Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'nden aldığı bilgiye göre, depremlerden sonra ev ve işyerlerinin bulunduğu binalar için verilen hasar tespit raporlarına yoğun itirazlar yapıldı. Raporlarda belirtilen hasar derecesini yükseltmek ya da düşürmek isteyen 10 bin 600 depremzede, İdare ve Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

  7 BİN 800 DAVA SONUÇLANDI

  Dava açan depremzedelerin bulunduğu illerdeki üniversitelerden oluşturulan bilirkişi heyetlerinin yeniden yaptığı incelemeler doğrultusunda, açılan davaların 7 bin 800'ü sonuçlandırıldı.

  Halen devam etmekte olan davaların büyük bölümünün, ''içine girip yaşamak bir yana, yanından geçerken bile ürküten binalara ait olduğu ''öğrenilirken, bu binaların sahiplerinden bazılarının ağır hasar raporunu orta hasara çevirmek, bazılarının da orta hasar raporunu ağır hasara çevirerek, kalıcı konut hak sahibi olmak istediği belirlendi.

  DENETİM DAVASI

  Bu arada, bazı depremzedelerin de binanın yapıldığı dönemde inşaatta gerekli denetim ve konrolü yapmadığı gerekçesiyle belediye görevlileri hakkında dava açtıkları kaydedildi.

  Öte yandan, Sakarya'da, Marmara ve Düzce depreminden sonra evlerine ve işyerlerine hasarsız raporu verilen 7 bin 300 depremzedenin az hasarlı raporu istemiyle Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunduğu, bu başvuruların yüzde 80'inin karara bağlandığı bildirildi. (Sakarya/aa)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı