10 ayda 5. zirve

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
01.05.2017 - 21:20 | Son Güncelleme: 02.05.2017 - 09:08

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yarın “partili Cumhurbaşkanı” ünvanıyla ilk yurtdışı seyahatini Rusya’ya yapacak. Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son 10 aydaki 8’inci buluşmasında masada 8 kritik başlık olacak. Soçi’de görüşecek iki liderin en kritik gündem maddesi Suriye’deki gelişmeler ve terörle mücadele. Ziyarette enerji alanındaki işbirliği, gıda ürünlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılması, vize serbestliği sağlanması, S-400 füze sistemleri, turizm ve ticarette işbirliği gibi önemli başlıklar masaya yatırılacak.

Görüşmede enerji alanında işbirliği kapsamında Türk Akımı Projesi ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin geleceği de konuşulacak başlıklar arasında yer alacak. Türk Akımı Projesi’nde ilk hattın 2019’un sonunda devreye alınması bekleniyor.

Erdoğan, görüşmede Türkiye’den giden özellikle yaş meyve, sebze ve tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını gündeme getirecek. Temaslar sırasında işadamlarına vize serbestliği tanınması konusunu da konuşulacak önemli başlıklardan birisi olacak. Rusya’dan tamamen vizelerin kaldırılmasını isteyen Türkiye, görüşmelerde “İlişkiler normalleştiğine göre artık yaptırımların hepsini kaldıralım” mesajı verecek.

S-400 Görüşmede Türkiye ile Rusya arasındaki askeri işbirliğinin geliştirilmesi de ele alınacak. Bu kapsamda Türkiye’nin uzun süredir almayı planladığı S-400 füze savunma sistemleri de ele alınacak. İki lider, prensipte anlaşmaya varılan S-400’lerle ilgili ortak üretim ve fiyat gibi konuları başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde gündeme gelecek.

Uçak krizinin ardından sekteye uğrayan turizm başlığı da gündemde yer alıyor. Rusya ile hızlanan temaslar sayesinde Rus turist sayısının bu yıl yaklaşık 3 milyona ulaşması bekleniyor.

Öte yandan Erdoğan ve Putin, en son 10 Mart’ta Moskova’da bir araya gelmişti. Uçak krizinin ardından son 10 aydaki 8’inci buluşmayı yapacak olan iki lider, ayrıca Çin’de 14-15 Mayıs’ta düzenlenecek Kuşak ve Yol Zirvesi ile 7-8 Temmuz’da Almanya’deki G-20 Zirvesi’nde yeniden bir araya gelecek.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı