TUNCELİ HABERLERİ

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

AA / FATMA ÇIRAY
11.12.2014 - 12:28Son Güncelleme :
AA / FATMA ÇIRAY

TUNCELİ (AA) - İnsan Hakları Derneği (İHD) Tunceli Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, "Suriye ve Ortdadoğu'da yaşananlar insan hakları ihlaline en büyük örnek" dedi.

Solmaz, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla şube binasında yaptığı basın açıklamasında, insanların, ırkından, renginden, cinsinden, dilinden, din ve mezhebinden, etnik kimliğinden, siyasi görüşünden dolayı hala zulme uğradığını belirtti.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nde yer alan hak ve özgürlüklere dayalı uluslararası bir düzenin hala kurulamadığını dile getiren Solmaz, "İnsanların ırkından, renginden, cinsinden, cinsel yöneliminden, dilinden, din ve mezhebinden, inancından, etnik kimliğinden, siyasi-vicdani ve felsefi kanaatinden bağımsız olarak, insan olmaktan gelen hakları ve dokunulmazlıkları olduğu temel fikri, dünya çapında yeterli koruma bulamamaktadır" diye konuştu.

"Suriye ve Ortdadoğu'da yaşananlar insan hakları ihlaline en büyük örnek" diyen Solmaz, şunları söyledi:

"Yıl boyunca dünyanın pek çok yerinde yine askeri darbeler, iç çatışmalar, savaşlar ve işgaller nedeniyle başta yaşam hakkı, işkence yasağı ihlali, soykırımlar ve kitlesel göçler olmak üzere çok ağır insan hakları ihlalleri yaşanmıştır. Bu hak ihlallerinin yoğunluğu ve yaygınlığı bakımında bölgemiz, Ortadoğu, bilhassa da komşumuz Suriye öne çıkmaktadır. Özellikle IŞİD gibi çağdışı silahlı örgütlerin Şengal, Ninova ve Rojava’ya yönelik saldırıları sonucu Ortadoğu’nun kadim halklarının maruz kaldıkları soykırım tehlikesiyle Ukrayna’da yaşanan iç savaş 2014 yılına damgasını vurmuştur."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Tunceli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Tunceli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

TUNCELİ İLÇELERİ

TUNCELİ NAMAZ VAKİTLERİ

04 Mart 2018, Pazar
 • İmsak
  05:22
 • Guneş
  06:44
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:50
 • Akşam
  18:24
 • Yatsı
  19:40
Sayfa Başı