SAMSUN HABERLERİ

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

AA / Fatma Kalay
10 Aralık 2014 - 16:28Son Güncelleme : 10 Aralık 2014 - 16:28

- Samsun Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Aslan: - "Dünyanın birçok yerinde özellikle de Ortadoğu coğrafyasında yaşanan gelişmeler de göstermektedir ki insan hakları evrenseldir ve ikiyüzlülüğü kaldırmaz"

YEREL HABERLER SAMSUN

AA / Fatma Kalay

SAMSUN (AA) - Samsun Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Uğur Aslan, özellikle Ortadoğu coğrafyasında yaşanan gelişmelerin, insan haklarının evrensel olduğunu ve ikiyüzlülüğü kaldırmadığını gösterdiğini bildirdi.

Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, 10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin kabul edilmesinin üzerinden 66 yıl geçtiğini belirtti.

Geçen yıllar içerisinde insan hakları konusunda birçok gelişme yaşandığını vurgulayan Aslan, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Gelinen noktada insan hakları demokrasinin ayrılmaz bir parçasıdır, insan haklarının olmadığı yerde demokrasinin varlığından söz edilemez. Dünyanın birçok yerinde özellikle de Ortadoğu coğrafyasında yaşanan gelişmeler de göstermektedir ki insan hakları evrenseldir ve ikiyüzlülüğü kaldırmaz. Bu nedenle dünyanın en demokratik ve insan haklarına saygılı olduğu varsayılan batı ülkeleri bile Ortadoğu politikaları nedeniyle meşruluklarını yitirme ve insanlığın nazarında mahkum olma noktasına gelmiştir."

Dünyanın dört bir yanında dini, dili, ırkı, rengi, siyasi görüşü, cinsiyeti ya da başkaca özellikleri yüzünden insanların baskı ve şiddete maruz kaldığını aktaran Aslan, şunları kaydetti:

"Gelir dağılımı ve soysal gelişmişlik düzeyindeki eşitsizlikler bu durumu daha da körüklemektedir. Ülkemizde olumlu gelişmelerin olmasına rağmen genel durumun iç açıcı olduğu söylenemez. Yargı paketleri adı altında tüm yargıyı dizayn etme çabaları, çekişmelerin gölgesinde saygınlığını ve etkinliğini yitirmiş, tarafsızlığından ve bağımsızlığından şüphe duyulan bir yargı sisteminin oluşmasına sebep olmaktadır. Uzun yargılama süreleri ve torba yasalarla tüm sistematiğini kaybetmiş adeta tanınamaz hale dönüşmüş kanunlar, Türk insanın adalet duygusunu zedelemektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde en çok adil yargılanma hakkını ihlal eden ülke olarak birinciliği hiçbir ülkeye kaptırmamamız bu durumun açık göstergelerinden birisidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Samsun haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Samsun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   03:51
  • Guneş
   05:43
  • Öğle
   12:49
  • İkindi
   16:35
  • Akşam
   19:32
  • Yatsı
   21:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı