İSTANBUL HABERLERİ

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

AA / Sefa Mutlu
09 Aralık 2014 - 17:48Son Güncelleme : 09 Aralık 2014 - 17:48

- İstanbul Valisi Şahin: - "Kadim kültürümüzde, sahibinden başka hiçbir kimseye bağışlama hakkı tanınmayan insan hakkı, geçmişten günümüze korunması ve saygı duyulması gereken en önemli ve en kutsal haklardan biri olarak kabul edilegelmiştir"

YEREL HABERLER İSTANBUL

AA / Sefa Mutlu

İSTANBUL (AA) - İstanbul Valisi Vasip Şahin, sahibinden başka hiçbir kimseye bağışlama hakkı tanınmayan insan hakkının, geçmişten günümüze korunması ve saygı duyulması gereken en önemli ve en kutsal haklardan biri olduğunu bildirdi.

Şahin, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, 10 Aralık'ta, insan haklarını ortak çağdaş temel ilkeler doğrultusunda belirleyen, temel hak ve özgürlükler alanında uluslararası hukuk alanında referans belgesi niteliği taşıyan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilmesinin 66. yılının kutlandığını hatırlattı.

İnsan hakkı kavramına değinen Şahin, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kadim kültürümüzde, sahibinden başka hiçbir kimseye bağışlama hakkı tanınmayan insan hakkı, geçmişten günümüze korunması ve saygı duyulması gereken en önemli ve en kutsal haklardan biri olarak kabul edilegelmiştir. Başta yaşama hakkı olmak üzere, insan olmaktan kaynaklanan ve doğuştan var olan bu haklar, kültürümüzde olduğu gibi özellikle, devletimiz tarafından son yıllarda yapılan düzenlemeler muvacehesinde anayasa ve yasalarımızla teminat altına alınmış, kullanımının önündeki engeller büyük ölçüde kaldırılmış, uygulamanın vatandaşlarımıza yansıtılması yönünde çağdaş kurum ve mekanizmalar oluşturulmuştur."

İstanbul Valisi Vasip Şahin, güvenlik ve özgürlük dengesinde temel insan haklarının korunma ve kullanımının tartışmasız bir biçimde önceliği haiz olduğu düsturunun, kamu güvenliği hizmeti sunumuyla görevli personelin görev anlayışı olduğunu belirtti. İnsan haklarının korunması ve hak sahiplerince eşit kullanımı için çaba harcadıklarını aktaran Şahin, insan hakları ihlallerinin son bulmasını temenni etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İstanbul haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İstanbul haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:25
  • Guneş
   06:15
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:03
  • Akşam
   19:58
  • Yatsı
   21:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı