KAYSERİ HABERLERİ

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

AA / Esma Küçükşahin
09.12.2014 - 14:30Son Güncelleme : 09.12.2014 - 14:30

- Kayseri Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Yıldız: "İnsanlar inançları, cinsiyetleri, milliyetleri ve mensubiyetleri sebebiyle ayrımcılığa ve insan hakkı ihlallerine maruz kalmaya devam etmektedir"

YEREL HABERLER KAYSERİ

AA / Esma Küçükşahin

KAYSERİ (AA) - Kayseri Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Ali Fuat Yıldız, insanların inançları, cinsiyetleri, milliyetleri ve mensubiyetleri sebebiyle ayrımcılığa ve insan hakkı ihlallerine maruz kalmaya devam ettiklerini belirtti.

Yıldız, Kayseri Barosu'nda 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, dünyada ve Türkiye'de mevcut durumun insan hakları açısından gelecek için güzel şeyler söyleme imkanı vermediğini söyledi. Dünyanın pek çok ülkesinde özellikle Suriye, Irak, Filistin, Libya, Mısır, Mynmar, Doğu Türkistan gibi ülkelerde milyonlarca insana hak ihlalleri yapıldığını ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:

"İnsanlar inançları, cinsiyetleri, milliyetleri ve mensubiyetleri sebebiyle ayrımcılığa ve insan hakkı ihlallerine maruz kalmaya devam etmektedir. Bunların sonlandırılmasının tek yolu dünya genelinde ülke çıkarlarını değil insan haklarını ön plana alan, ülke, inanç, jeopolitik durum ekseninden uzak insanı merkezine oturtan, yaptırımları somut olarak uygulayacak, tüm ülkelerin katılımıyla meydana getirilecek uluslararası organizasyonlarla mümkün olacaktır."

Yıldız, Türkiye'nin de devlet merkezli ve insanı devlete kul gören anlayıştan kurtulamadığı savunan Yıldız, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışının söylemden öteye geçemediği ifade etti. AB kriterlerine ve temel insan hak ve hürriyetlerine aykırı şekilde yasal düzenlemeler yapıldığını iddia eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Son dönemde yapılan ve yapılması düşünülen yasal düzenlemelerin hak ihlallerini arttıracak nitelik taşıdığını üzülerek müşahede ediyoruz. Anayasal hak olan toplantı ve gösterilerde ateşli silahlarla hayatını kaybedenlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Yargısal faaliyetler sırasında Anayasa ve yasal metinler gözardı edilmektedir. Yasal gözaltı süreleri dolmasına rağmen kişilerin hürriyeti kısıtlanmaktadır. Ceza davası açılması, arama ve el koyma işlemleri için gerekli somut delil varlığı şartı ihlal edilerek soyut iddialarla makul şüpheli altında içeriği belirsiz düzenlemelerle toplumun her kesim ve her bireyi makul şüpheli haline getirilmektedir. Kadınlara uygulanan şiddet her geçen gün artmış, uyuşturucu kullanımı çocuk denilecek yaşlara düşmüş ve yaşama hakkı korunamamıştır. Komisyon olarak yerelde ve ülke genelinde tüm insan hakları ihlallerini takipçisi olacağız."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:43
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:05
  • Akşam
   18:39
  • Yatsı
   20:05
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı