ESKİŞEHİR HABERLERİ

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

AA / Sinan Balcıkoca
09.12.2014 - 12:54Son Güncelleme : 09.12.2014 - 12:54

- Eğitim-Bir-Sen Eskişehir Şube Başkanı Karaman: "Hem özgürlükler hem hak mağduriyetleri bağlamındaki hak arayışlarımız daha da güçlenerek devam edecektir"

AA / Sinan Balcıkoca

ESKİŞEHİR (AA) - Eğitim-Bir-Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman, "Hem özgürlükler, hem hak mağduriyetleri bağlamındaki hak arayışlarımız daha da güçlenerek devam edecektir" dedi.

Karaman, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nün İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nca kabulünün, insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakları ifade eden uluslararası bir belgenin kabul edilişinin kutlandığı bir gün olduğunu söyledi.

İnsan hakları konusunda, en temel hak olan yaşama hakkının kullanmasından, eğitim hakkına kadar insana yaraşır bir şekilde yaşamın sürdürülmesi ve toplumsal huzur ve esenliğin sağlanabilmesi için devletin gösterdiği gayretli çalışmalar kadar, bireylerin ve sivil toplum kuruluşlarının da mücadelesinin büyük önem arz ettiğini anlatan Karaman, şöyle konuştu:

"Bundan dolayı, ülkemizin ve şehrinizin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan sendikamız, insan haklarının korunmasına, geliştirilmesine ve ihlallerin önlenmesine yönelik çalışmalar yapmak, işkence ve kötü muamele ile mücadele etmek, şikayet ve başvuruları incelemek ve bunların sonuçlarını takip etmek, sorunların çözüme kavuşturulması doğrultusunda girişimlerde bulunmak gerçek hedefimizdir. Bugüne kadar ki tüm mücadelemiz bunun içindir. Hem özgürlükler, hem hak mağduriyetleri bağlamındaki hak arayışlarımız daha da güçlenerek devam edecektir. Ancak, dünyanın dört bir yanında zulüm kol gezerken bu günün kutlanması bizleri üzüyor ve günün önemine gölge düşürüyor. İnsanları rengine, ırkına, maddi varlığına göre tasnife tabi tutmayan, insanlar arasına ayrımcılık tohumları ekmeyen medeniyetimizin getirdiği huzur ve kardeşlik ortamını batı medeniyeti getirememiştir. Batıda temel insan hakları yadsınmış, can emniyeti, mal emniyeti, ırz-namus emniyeti, nesil emniyeti ayaklar altına alınmıştır. Irk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka bir görüş, doğuş, tabiiyet, ya da benzeri başka bir statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin tüm insanların huzur, dostluk ve barış içerisinde yaşamasını temenni ediyorum."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:56
  • Guneş
   06:36
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:07
  • Yatsı
   20:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı