Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

1 yıl önce 1 yıl sonra

İnsan hafızası balık hafızası gibidir..

Dün yediğini, bugün unutur..

 

Ama unutmayanlar da var tabii..

 

* * *

 

Bundan tam bir yıl önceydi...

 

16 Mayıs 2010..

 

Bursaspor, kendi evinde Beşiktaş'la ''Hayati'' bir maç oynayacaktı..

 

Yeşil-Beyazlı ekip, Beşiktaş'ı yendiği takdirde, kendisiyle aynı gün oynayan Fenerbahçe'nin Trabzonspor karşısında puan kaybetmesini bekleyecek, duruma göre mutlu sona ulaşacaktı..

 

Her şey o akşam Bursa'nın istediği gibi gitti, Yeşil-Beyazlı ekip Fenerbahçe'nin Trabzonspor'la 1-1 berabere kaldığı akşam, Beşiktaş'ı 2-1 yenerek Türkiye'nin tarihine geçti..

 

Şimdi sıkı durun..

 

Beşiktaş şampiyonluğu etkileyecek Bursa'daki bu maça, tam 10, evet yazıyla da yazıyıorum tam on as oyuncusundan mahrum çıkmıştı..

 

Teknik direktör Mustafa Denizli, Holosko, Tabata, Ekrem Dağ, Ferrari, Yusuf, Serdar Özkan, Erhan, Ramazan ve İbrahim Kaş'ı çeşitli nedenlerle Bursa'ya götürmemiş, son dakikada Bobo'yu da kadro dışı bırakarak bu önemli maça 4'ü A-2 takımından olmak üzere 17 futbolcu ile gitmişti..

 

Kaldı ki bu 17 oyuncunun 3'ü de kaleciydi..

* * *

 

Bundan bir yıl sonra..

 

Tarih 20 Mayıs'ı gösterirken..

 

Beşiktaş bu kez Antep'e 10 eksikle gidiyor..

 

Quaresma ve Simao kart cezalısı..

 

Guti, Almeida, Fernandes izinli..

 

Ferrari, Ernst, Nobre, Cenk, İbrahim Toraman, Sivok ise sakat..

 

* * *

 

Ve bir yıl önce Beşiktaş'ın kendilerine karşı 10 eksikle çıkmasını problem yapmayan Bursaspor'un hocası Ertuğrul Sağlam, bir yıl sonra Beşiktaş'ın Antep'e 10 eksikle gitmesini eleştiriyor.. Sağlam, Gaziantep'in kendileriyle 3'üncülük yarışı yapmasını neden göstererek Beşiktaş'ı ''Etik'' olmamakla suçluyor..

 

* * *

 

Şimdi Ertuğrul Sağlam'ın bu suçlamalarına bakarak, şunu rahatlıkla söyleyebiliriz;

 

''Kıyakçılığın sonu, ayakçılıktır..''

X