ANTALYA HABERLERİ

1. Uluslararası Belek Kano Sprint Yarışları

AA / Mustafa Çiftçi
27.02.2016 - 14:56Son Güncelleme :

- Antalya'daki Acısu Nehri'nde başlayan yarışların C-1 sınıfında birinci, Türkiye adına yarışan Mikola Matviichuk oldu

AA / Mustafa Çiftçi

ANTALYA (AA) - Antalya'nın Serik ilçesindeki Acısu Nehri'nde gerçekleştirilen 1. Uluslararası Belek Kano Sprint Yarışları başladı.

Yarışlara Türk Kano Sprint Olimpik Milli Takımı'nın yanı sıra Sırbistan, Norveç, Letonya, Bulgaristan ve Estonya'dan toplam 90 sporcu katıldı. Yarışların ilk gününde büyük erkekler K-1, büyük erkekler C-1 ve büyük kadınlar K-1 kategorilerinde mücadeleler yapıldı. Sporcular, 3 bin 500 metre dönüşlü, toplam 7 bin metreden oluşan etkinlikte birinciliği elde etmek için kıyasıya yarıştı.

Yarışmanın K-1 büyük erkekler kategorisinde Sırbistan'dan Ervin Holpert birinci, Türk Kano Sprint Olimpik Milli Takımı sporcusu Gabor Bozsik ikinci, Bulgaristan'dan katılan Miroslav Kirchev ise üçüncü oldu.

C-1 büyük erkekler kategorisinde birinciliği Türk Kano Sprint Olimpik Milli Takımı sporcusu Mikola Matviichuk, ikinciliği Letonya'dan Aivis Tints, üçüncülüğü de aynı ülkeden Gatis Pranks elde etti.

Büyük kadınlar kategorisinde de Sırbistan'dan Kristina Bedec birinciliği, aynı ülkeden Milica Starovic ikinciliği, Dalma Ruzicic Benedek ise üçüncülüğü kazandı.

- "Olimpiyatlara gitmeyi garantiledik"

Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Sami Mengütay, ödül töreninin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışmalara 6 ülkeden 90 sporcunun katıldığını söyledi.

Gelecek yıllarda yarışmaya katılan ülke sayısının artacağını düşündüklerini dile getiren Mengütay, "Bu yarışmada dünyaya, farklı ülkelerdeki gençlerin barış, dostluk, arkadaşlık içerisinde olduğunu gösteriyoruz. Ülkemizin bir barış ülkesi olduğu, gelen yabancı sporcuların Türk insanıyla nasıl barış ve kardeşlik içinde yarıştıklarını, aralarındaki sosyal uyumu bozmadan çok güzel rekabet edebildiklerini gösteriyoruz" dedi.

1. Uluslararası Belek Kano Sprint Yarışları'nın, Uluslararası Kano Federasyonunun etkinlik takviminde yer aldığını vurgulayan Mengütay, şunları kaydetti:

"200'ün üzerinde ülke bu yarışları takip ediyor. Kano, olimpiyatlarda en çok madalya veren branşlardan bir tanesidir. Yaklaşık 13 yıllık bir federasyon olmamıza rağmen Türk spor tarihinde olimpiyatlara katılma hakkını elde ettik. Rio Olimpiyatları'nda Türkiye kano branşında yarışacak. Rio Olimpiyatları'na bir sporcuyla gitmeyi garantiledik. Mayıs ayında yapılacak Avrupa kotası yarışlarında da en az 3 sporcumuzun daha kota alabileceğini düşünüyorum."

Yarışlar yarın, gençler kategorisinde yapılacak mücadelelerle sona erecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 1. Uluslararası Belek Kano Sprint Yarışları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2016 tarihinde saat 14 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 1. Uluslararası Belek Kano Sprint Yarışları haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı