ADIYAMAN HABERLERİ

‘1. Süryaniler Ve Toplumsal Yaşam’ Konferansı Gerçekleştirildi

IHA
03.07.2015 - 16:31Son Güncelleme :

ADIYAMAN VE ÇEVRE İLLER METROPOLİTİ GRİGORYOS MELKİ ÜREK AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPTI

IHA

Adıyaman’da Süryani Kadim Metropolitliği tarafından ‘1. Süryaniler ve Toplumsal Yaşam’ konulu konferans düzenledi.
Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansa çok sayıda kişi katıldı. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Müftü Mehmet Ali Öztürkçü, İstanbul, Ankara ve İzmir Metropoliti Yusuf Çetin, ilçe belediye başkanları, kurum ve kuruluş müdürleri, kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı.
Adıyaman ve Çevre İller metropoliti Grigoriyos Melki Ürek, ‘1. Süryaniler ve Toplumsal Yaşam’ konulu konferansın açış konuşmasında konferansın amacından bahsederek, “1. Süryaniler ve Toplumsal Yaşam konferansının teması kültürdür. Yeryüzünde varlığını sürdüren en eski millet olan Arami kökenli Süryanileri işlerken Süryanilere ait geçmiş kültürel birikimlerini ve Arami yazı dilini konu ettik. Bilim güneş gibi aydınlıktır. Çok az ulus kendini, kendi oluşturduğu ve kültürünün bir parçası olan harflerle şenlendirmiştir. Bunlardan biriside Arami milletidir. Yaşamımızı sürdürdüğümüz bu topraklarda bölge, geçmiş yüzyıllarda adeta kültür üreten bir mekan ve medeniyetin merkezi olmuştur. Bu mekanlarda azda olsa Süryani ve Ermenilerin varlıklarını halen sürdürüyor olması, Adıyaman iline ayrı bir renk ve çeşitlilik katmaktadır” dedi.
Daha sonra Dr. Abuzer Demir moderatörlüğünde, Prof. Dr. Abdullah Arpacı ‘Süryanilerin Kökeni ve Tarihi’, Yrd. Doç. Dr. Murat Ayan ‘Süryanilerde Kültür, Sanat ve Edebiyat’, Dr. Gabriel Rabo ise ‘Süryanilerin Batı Diasporasındaki Gelişmeler’ ana başlıklarında konferans verdiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden ‘1. Süryaniler Ve Toplumsal Yaşam’ Konferansı Gerçekleştirildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘1. Süryaniler Ve Toplumsal Yaşam’ Konferansı Gerçekleştirildi haberi güncellenecektir.

  ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:56
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:22
  • İkindi
   15:28
  • Akşam
   17:53
  • Yatsı
   19:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı