Gündem Haberleri

GÜNDEM

  1 Şubat'ta lider

  Hürriyet Haber
  17 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ocak 1999 - 00:01

  Yalım Erez, 1 Şubat'ta yapılacak Olağanüstü Büyük Kongre'de DTP Genel

  Başkanı olacağını söyledi. Parti başkanlığını taşınmaz malı gibi görmediğini belirten Cindoruk ise yeni başkanın görevini kolaylaştırmak için kenetlenme çağrısı yaptı.

  DTP, 1 Şubat'ta yapacağı Olağanüstü Büyük Kongre'de, Muğla Bağımsız Milletvekili Yalım Erez'i genel başkanlık koltuğuna getirecek. Koordinatör Genel Başkan olacağını söyleyen Erez, ‘‘Çürümüşlüğün kokusunu duyuyorsanız oylarınızla süpürün’’ sloganıyla, DTP için oy isteyeceğini açıkladı. Yayınladığı bir genelgeyle teşkilata Olağanüstü Büyük Kongre çağrısı yapan Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk ise parti başkanlığını taşınmaz malı olarak görmediğini belirtti. Yeni Genel Başkan'ın görevini kolaylaştırmak için kenetlenme çağrısında bulunan Cindoruk, teşkilata, ‘‘Genel Başkan ile sade üye arasında fark yoktur. Görev paylaşımı vardır’’ mesajı da gönderdi. Parti tüzüğünde Onursal Genel Başkanlık olmadığı için, bu ünvanı alamayacak olan Cindoruk, siyasi yaşamını 1 Şubat'tan sonra partinin Eskişehir Milletvekili aday adayı olarak sürdürecek. Olağanüstü Kongre sürecinin başladığını dün bir basın toplantısıyla açıklayan Genel Sekreter Muhtar Mahramlı ise toplantıya Cindoruk'un bu genelgesini okuyarak başladı. ‘‘Partiniz için bugüne kadar hiçbir çaba sarfetmemiş birini genel başkanlığa getirmeyi içinize sindiriyor musunuz?’’ sorusuna, siyasetin duygusallığı kaldırmadığı yanıtını veren Mehramlı, ‘‘DTP Cindoruk'la özdeşleşmişti, ancak liderler gelir geçer. Aslolan hükmi şahsiyettir’’ dedi.

  KOORDİNATÖR BAŞKAN

  Genel Başkanlığa hazırlanan Erez ise dün Hürriyet'e yaptığı açıklamada bir haftadır toplumun bütün kesimleriyle görüştüğünü ve Türk halkının liderlere güveninin kalmadığını gördüğünü söyledi. DTP'nin Alevisi-Sünnisi, sağcısı-solcusuyla merkez bir parti olacağını savunan Erez, ‘‘Kimse kurtarıcı aramasın. Bu bir kadro hareketi olacak. Ne sağında ne solunda tam merkezde yer alacak’’ dedi. Hedefini DTP'yi birinci parti yapmak olarak açıklayan Erez, seçilirse Koordinatör Genel Başkan olacağını belirterek, şunları söyledi: ‘‘Yeni bir yapılanmaya gireceğiz. Bu yeni yapılanmada mevcut siyasi kadroların dışındakilerle DTP kadrolarını bütünleştireceğiz. Türkiye'nin sorunlarına çözüm önerecek projelerle çıkacağız. Bu partide herkes genel başkan gibi çalışacak. Biz göreve gelir gelmez cep telefonlarını, faksları ve bilgisayarları kaldırıp bunların yerine ankesörlü telefon, teleks ve daktilo koyan parti olmayacağız. Bu bir ‘Erez hareketi' de olmayacak. Ben eğer seçilirsem koordinatör genel başkan olacağım, güçlü insanlarla çalışacağım. Kimseyle bir siyasi kavgam olmayacak.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı