"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

1 penaltı 1 kırmızı kart Liverpool nakavt

Kenny Dalglish ikinci kez Kırmızılılar’ın başına geçti, ilk maçında yıkıldı. Giggs tartışmalı penaltıyı affetmedi. Skoru belirledi. 32’de Gerrard oyundan atıldı.

İNGİLTERE’nin dünyaya “FA Cup” olarak nam salan Federasyon Kupası’nın 3’üncü turunun en büyük eşleşmesi Manchester United ile Liverpool arasındaydı.Komşu şehir takımlarının ezeli rekabetinin köklerini ve takımların bugünkü durumlarını Hürriyet Spor Servisi’nin acar elemanlarından Ozan Ermiş dünkü Hürriyet’te harika şekilde toparlamıştı. Rakip Liverpool tarihinin en beter sezonlarından birini yaşıyor; Roy Hodgson’ı yollamış menajerliğe efsane futbolcusu Kenny Dalglish’i getirmiş.
İlk dakikada penaltı
Durum böyleyken hakem Howard Webb düdüğünü çaldı, Old Trafford’da şölen başladı. Daha ilk dakika henüz dolmuşken Berbatov ceza sahasına daldı, Daniel Agger’i yanında görünce yere yığıldı, Dünya Kupası Finali’nin tartışılan hakemi Webb penaltıyı verdi. Fanatik M.United taraftarları dışında herkesin şüpheyle yaklaşacağı penaltıyı deneyim abidesi Giggs kullandı: 1-0. Liverpool için maç daha kötü başlayamazdı herhalde. Ama daha kötü senaryo için 32’nci dakikayı beklemek yeterli oldu. Liverpool kaptanı Steven Gerrard, Manchester’dan Carrick’e sert girdi, direkt kırmızı kartla oyun dışında kaldı. Bu dakikadan sonra Liverpool’un işi tamamen mucizeye kalmış oldu.
Dalglish zorda
İkinci yarıda bir serbest vuruş aracılığıyla yarattığı tehlike gibi ufak parlama anlarını saymazsak pek pozisyon da bulamadı doğal olarak. Buna karşılık M.Unidet tek akında 4-5 şutla Liverpool kalesini dövecek pozisyonlar buldu, skoru geliştiremedi. Özellikle son yıllarda ezeli rakibine karşı kesin denebilecek bir üstünlük sağlamış olan Manchester, penaltı tartışmaya açık olsa da oyun kalitesi açısından üstün olduğu bir maçı kazanarak kupada üst tura uzanan taraf oldu. Dalglish’i zor günler bekliyor, Ferguson ise her zaman olduğu gibi ardına bakmadan bir kupaya daha yürüyor.

X