« Hürriyet.com.tr
MENÜ

1 numaraya doğru NOVAK DJOKOVİC

Novak Djokovic, tenis dünyasının yeni süperstarı. bu yılın başından beri oynadığı 24 maçı da kazanan, Nadal ve Federer’i her maçta dize getiren Sırp tenisçinin şimdi ki hedefi dünya sıralamasında 1 numaraya yükselmek. Biz de Djokovic’in yükselişinin sırlarını araştırdık.

Alp ULAGAY
SON GÜNCELLEME

Özgüven ve savaşçılık... Belki de Djokovic’in bugünkü durumunu en iyi özetleyen iki kelime. Son altı aydaki birkaç maç Djokovic’in bugünkü özgüvenini çok açıklayabilir. İlki, geçen yılki ABD Açık 1. tur maçında vatandaşı Troicki’yi setlerde 2-1 gerideyken yenmesiydi. Daha sonra Belgrad’da, kendi seyircisi önünde Davis Kupası şampiyonluğu ona müthiş bir motivasyon sağladı. Zaten o şampiyonluktan beri maç kaybetmiyor. Üçüncüsü de Avustralya Açık finalindin ilk setinde yaşandı. Setin son oyununda 39 vuruşluk bir git-gelden sonra sayıyı Djokovic aldı ve rakibi Murray de teslim bayrağını çekti.

YÜKSEK SERVİS ORANI

Geçen yılın başında Novak Djokovic’in servisleri şaşılacak derecede kötüleşmişti. Ace’ten daha çok çift hata yapıyor, servis oyunlarında bol bol sayı dağıtıyordu. Bu değişimi 2009 sonunda antrenör kadrosuna kattığı Todd Martin’in olumsuz etkisine bağlayanlar çoktu. Geçen yıl nisan ayında yolları ayırdılar. Sonra Djokovic eski servis stiline kavuşmak için çok çalıştı. L’Equipe gazetesine anlattığı üzere “Antrenmanlarda yüzlerce ve yüzlerce vuruş yaptım. Bu, sadece çalışma ve sabır işiydi.” Bu yıl çalışmasının meyvelerini topluyor. 24 maçta 116 ace attı ve 2. servis sayılarının yüzde 56’sını kazandı. Pazar günü Nadal’a karşı finalde bu oran % 71’e çıktı.

KARŞILAMA USTASI

Sırp tenisçi bugün erkekler tenisinde en iyi servis çeviren oyuncu. Öyle ki ona karşı servis kullanmak rakiplerine pek de bir avantaj sağlamıyor. Bu sezon servis karşıladığı oyunların yüzde 43’ünü kazandı. Bu istatistikte en yakın rakibi David Ferrer’in oranı yüzde 36’da kalıyor. Geçen ay Herald Tribune gazetesine konuşan eski şampiyonlardan Pete Sampras şöyle anlatıyordu Djokovic’i: “Eskiden inişli çıkışlı bir oyuncuydu. Şimdi daha sakin. Bir de gerçekten hareket delisi. Kortta savunmadan atağa onun kadar çabuk geçen yoktur. Wall Streert Journal’dan Tom Perotta ise onu “tarihin en iyi yanal hareket eden oyuncusu” olarak niteliyordu.

FİZİK KONDİSYON VE SAĞLIK

Malum, profesyonel tenis sezonu uzun. Vücuda iyi bakmak, gereksiz yorgunluklardan kaçınmak lazım. O da bunu yaptı. Avustralya Açık sonrası Rotterdam turnuvasından çekildi. Dubai turnuvasından sonra Davis Kupası 1. tur maçlarında oynamadı. Bu seçimler sayesinde ABD’deki iki önemli turnuvaya çok diri bir şekilde çıktı. Geçen yıla kadar Djokovic ciddi sağlık sorunları çekerdi. Alerjisi azdığında turnuvadan çekilir, sırt, baldır sakatlıkları bir türlü tam iyileşemezdi. Örneğin 2007 ABD Açık’ta defalarca maç sırasında tıbbi mola almıştı. Ancak, bu sezon fizik açıdan mükemmel bir Djokovic var kortta. Aile dostları Dr. Igor Cetojevic’in katkılarıyla sağlık sorunlarından kurtuldu ve daha güçlü, daha hızlı bir oyuncu haline geldi.

2011 RAKAMLARI

* 24: Hiç yenilmeden 24 galibiyet aldı
* 6: Murray’i bir, Nadal’ı iki ve Federer’i üç kez yendi.
* 4: Katıldığı dört turnuvayı da kazandı (Avustralya Açık, Dubai, Indian Wells ve Miami)

O BİR İŞADAMI

Novak Djokovic ülkesi Sırbistan’da da tenisin gönüllü elçisi durumunda. Genç tenisçilere maddi yardım yapıyor. Daha da önemlisi aile şirketi Family Sport vasıtasıyla Belgrad ATP turnuvasının lisans sahibi. Turnuva üç yıldır ailenin sahibi olduğu tanis kulübünde düzenleniyor. Bu tenis kulübü aynı zamanda genç oyuncular yetiştiren bir tenis akademisine ev sahipliği yapıyor. Kulübün için de bir alışveriş merkeziyle lokantalar da var. Babası Srdjan ve amcası Goran aile işinin arkasındaki isimler. Novak, turnuvalar için yılın üçte ikisini evinden uzakta geçirirken işler onlar götürüyor. Srdjan Djokovic, Belgrad Turnuvası’nın direktörlüğünü yürütüyor.“Novak 10 yaşındayken yaşamımızı ona adamaya karar verdik. Sırp olduğumuz için sadece Sırbistan’da yaşayabileceğimizi gördüm. Karım 17 yıl boyunca Kopaonik Dağı’ndaki bir mağazada çalıştı. 6 yaşında Gencic’in tenis okuluna başladı. Yakın çevremiz, hatta uluslararası otoriteler onun çok iyi bir gelecek vaat ettiğini söylüyordu. Ben de arkadaşlarımla onu Wimbledon veya Roland Garros’ta oyuncu locasından seyrettiğimi hayal ederdim. Sonunda hayallerimiz gerçek oldu.”


Bunları da Beğenebilirsiniz