Gündem Haberleri

GÜNDEM

  '1 numaralı Nazi' yakalandı

  Hürriyet Planet
  19 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 18 Temmuz 2012 - 13:15

  İsrail’in Kudüs şehrinde bulunan Nazi izleme örgütü Simon Wiesenthal Merkezi’nin arananlar listesinde bir numarada bulunan Macar Laszlo Csatary, Budapeşte’de gözaltına alındı.

  İkinci Dünya Savaşı sırasında 15 bin 700 Yahudi’nin Auschwitz toplama kampına gönderilmesinden ve öldürülmesinden sorumlu tutulan polis görevlisi Csatary’nin Budapeşte’de olduğu hafta başında teyit edilmiş ve savcılık soruşturma başlatmıştı.

   

  Savcılıktan bugün yapılan açıklamada, tam adı Laszlo Csizsik-Csatary olan Nazi’nin gözaltına alındığı ifade edildi.

   

  Simon Wiesenthal Merkezi hafta başında Budapeşte Savcılığı’na Csatary ile ilgili bir dizi kanıt sundu. Kanıtlar arasında, 1941 yazında tamamı öldürülen 300 Yahudi’nin Kosice’den Ukrayna’nın Kamenetz-Podolsk şehrine gönderilmesinde oynadığı kilit rolü gösteren belgeler de bulunuyor.

   

  İkinci Dünya Savaşı sırasında Slovakya’nın Kosice şehrindeki Macar polis kuvvetlerinde üst düzey yönetici olarak görev yapan Csatary, civarda yaşayan binlerce Yahudi’nin Auschwitz toplama kampına gönderilmesinde rol oynamıştı.

   

  Csatary’nin gettodaki Yahudilere gaddarca davrandığı, kadınları kırbaçladığı, kadınlara çıplak elleriyle kuyular kazdırdığı iddia edilmişti.

   

  1943 yılında Çek Cumhuriyeti’nde bir mahkeme Csatary’i gıyabında idam cezasına çarptırdı. Kanada’ya kaçan Csatary, burada 1995 yılına kadar sahte kimlikle yaşadı. Ancak gerçek kimliğinin ortaya çıkmasının ardından bu ülkeyi terk etti.

   

  O günden sonra Csatary’nin yeri tespit edilememişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı