Gündem Haberleri

  1 numara Suriye’de yakalandı

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  12.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs’ta 52 kişinin ölümüne, 100’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan çifte bombalı saldırının 1 numaralı planlayıcısı olduğu iddiasıyla aranan Nasır Eskiocak, önceki gece yakalandı. Şüphelinin, muhalif güçlerle birlikte yapılan operasyonla Suriye’nin Lazkiye kentinde yakalandığı öne sürüldü.

  BİR GÜN ÖNCE KAÇTI

  İddiaya göre Nasır Eskiocak, saldırıdan bir gün önce Yayladağı’ndan kaçak yollarla Suriye’ye geçti. Olayı çözmek için oluşturulan özel ekip, Eskiocak’ın izine, Antakya’nın Harbiye semtinde oturan M.A.’yla telefon bağlantısı kurması üzerine ulaştı. Suriyeli muhalif güçlerle bağlantıya geçen ekipler, şüpheliyi takibe aldı. 10 kişilik özel ekip Suriye tarafına geçti. Muhalif güçlerin desteğiyle önceki gece yapılan ortak operasyonda Eskiocak ve yanında bulunan Türk vatandaşı F.D. gözaltına alındı. Eskiocak, Yayladağı Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirildi. Şüphelinin Suriye’ye kaçmasına yardımcı oldukları iddiasıyla F.G., U.D. ve İ.G. de Hatay’da gözaltına alındı.

  EL MUHABERAT’LA BAĞLANTILI

  Daha önce akaryakıt kaçakçılığından kaydı bulunan Eskiocak’ın son bir yılda Yayladağı Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye 400 kez giriş-çıkış yaptığı ortaya çıkmıştı. MİT’in daha önce emniyet birimleriyle paylaştığı istihbarat raporunda, Reyhanlı’da saldırı emrini Suriye Ordusu’nda üst düzey komutan olan “Ethem” kod adlı kişinin verdiği, Eskiocak’ın bu kişiyle bağlantılı olduğu bildirilmişti. Saldırıda kullanılan bomba ve bomba düzeneği ile paranın “Ethem” kod adlı kişi üzerinden Eskiocak’a iletildiği öne sürülmüştü. Bombalı saldırıda kullanılan 2 aracı satın alan ve saldırı sonrası tutuklanan Mehmet G. de mahkemedeki ifadesinde Nasır Eskiocak’ı suçlamıştı.

  GÜLER: SINIRDA YAKALANDI

  İçişleri Bakanı Muammer Güler ise “Nasır Eskiocak dün gece (önceki gece) 23.30 sıralarında sınırdan geçiş yaparken yakalanmıştır. Sorgusu devam ediyor. Kendisine yardım yataklık yapan 4 kişi daha alınmıştır. Olayın bütün ayrıntıları bu sorgudan sonra ortaya çıkacaktır” dedi. Eskiocak’ı Türkiye’ye getiren ekibin, Hatay Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 11 Şubat’ta meydana gelen ve 14 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın şüphelilerine yönelik operasyonu gerçekleştiren ekip olduğu öne sürüldü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı