Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  1 milyon yıl sağlam

  Hürriyet Haber
  18.07.2012 - 17:31 | Son Güncelleme: 18.07.2012 - 17:31

  1 milyon yıl boyunca hiç bozulmadan çalışabilen bir sabit disk olur mu? Artık var!

  Sabit disk teknolojisindeki bütün gelişmelere rağmen diskinizi yedekleme yapmadan birkaç yıldan fazla kullanmanın riskli olduğu bilinen bir gerçek.   Ne var ki biliminsanlarının yeni geliştirdiği bir disk, bu gerçeği çürütecek gibi görünüyor. Safirden yapılan disk, iddialara göre 1 milyon yıl dayanabilecek.

  Atık idare ajansı ANDRA'nın siparişi üzerine gerçekleştirilen projenin çıkış noktası nükleer atıklar. Nükleer atıkların ömrü çok uzun olduğu için, bu tarz atıkların gömüldüğü yerlerin kayıtlarının da aynı derecede uzun ömürlü olması gerekiyor. Bu amaçla geliştirilen safir diskin, asit ve simüle edilmiş yaşlandırma testlerinde çok büyük başarı gösterdiği belirtiliyor. Sanayi tipi safirden yapılma iki ince diskten oluşan cihazın boyu 20 santim.

  Ancak bu teknolojinin hayata geçirilmesi konusunda iki sorun var: Birincisi, prototipin maliyeti 30.000 dolar. İkincisi, ve bizce daha ilginç olanı, bu bilgilerin onbinlerce yıl sonra yaşayacak insanlara nasıl iletileceği. Araştırmacılar açık açık "bilgileri hangi dilde yazmamız gerektiğine dair en ufak bir fikrimiz yok" diyorlar. Belki resim kullanmak bir çözüm olabilir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı