Gündem Haberleri

GÜNDEM

  1 milyon kutu ilaç siparişi

  Hürriyet Haber
  12 Ekim 2005 - 23:41Son Güncelleme : 12 Ekim 2005 - 23:41

  SAĞLIK Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Ramazan Gözüküçük, Sağlık Bakanlığı’nın, Manyas’taki kuş gribi vakası ortaya çıkmadan önce, Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalıkla ilgili uyarılarını dikkate alarak gerekli önlemleri almaya başladığını ifade etti.

  Önlemler çerçevesinde 1 milyon kutu antigribal ilaç siparişi verdiklerine işaret eden Gözüküçük, ‘Genel olarak grip pandemisi beklendiği için dünyanın değişik ülkelerinde böyle bir hazırlık var, biz de olası vakalarda ilaç sıkıntısı /images/100/0x0/55eb2889f018fbb8f8af1a76yaşamamak için önceden planlama yaptık’ diye konuştu. Gözüküçük, Manyas’ta hastalığın görülmesi üzerine, Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü’ne, tedbir amaçlı ‘bir miktar’ antigribal ilaç gönderdiklerini bildirdi.

  Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç da, piyasada ‘kuş gribini önlediği’ iddiasıyla ilaç satılmasına karşın, kuş gribine karşı üretilmiş özel bir ilaç bulunmadığını bildirdi. ‘İnsanlara kuş gribi de bir virüs olduğu için virüs önleyici ilaçlar belki olur düşüncesiyle öneriliyor’ diyen Domaç, ‘Hastalığın özel bir ilacı yok, yanlış anlaşılmasın’ dedi. Ankara Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Önder Ergönül de, piyasada kuş gribine yönelik ilaç bulunmadığını doğruladı.

  Almanlardan iki saatte test

  ALMANYA’
  daki Leipzig Üniversitesi uzmanları insan vücudunda kuş gribi virüsü bulunup bulunmadığını 2 saat içinde ortaya çıkaracak, hızlı bir test geliştirdiklerini açıkladı. Alman Deutsche Welle Radyosu’nun haberine göre, ağızdan alınan bir parça laboratuvara gönderilerek inceleniyor ve 2 saat gibi kısa bir sürede de sonuçlar belli oluyor.

  Bükreş temiz

  AB
  Komisyonu, Romanya’da kuş gribinden şüphelenilen vakaların temiz çıktığını, Türkiye ile ilgili sonuçların ise cuma günü açıklanacağını söyledi. Komisyon Sözcüsü Philip Tod, ‘Viral testler sonucu Romanya’da kuş gribi olduğuna dair bir sonuca varılmadı. Gün geçtikçe, Romanya’da kuş gribi olmadığından emin oluyoruz’ dedi. Türkiye’deki kuş gribi vakasının bulaşma olasılığı yüksek H5N1 virüsü olup olmadığıyla ilgili sonuçların ise cuma günü belli olacağı açıklandı. Türkiye’den canlı kümes hayvanı ve kuş tüyü ithalatına yönelik yasağın bir ay daha sürmesi beklendiği kaydedilirken, Tod, ‘hastalık sözkonusu olduğu sürece yasak sürekli gözden geçirilecek’ dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı