ANKARA HABERLERİ

1 milyon dönüm tarım arazi satılık

Hürriyet Haber
19.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Türkoğlu,1 milyon dönümünün çiftçi borçlarından dolayı satılık olduğunu söyledi.

Hürriyet Haber

Polatlı’da düzenlenen istişare toplantısında Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Türkoğlu, 2 milyon 800 bin dönüm ekim yapıldığını, toplam 4 milyon dönümlük arazi içinde, 1 milyon dönümünün çiftçi borçlarından dolayı satılık olduğunu söyledi.  AKP Ankara İl Başkanlığı ve Polatlı İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen istişare toplantısı Polatlı Konak’ta yapıldı.

Hububat fiyatı düşük

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Türkoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, ilçede her yıl yaklaşık 2 milyon 800 bin dönüm ekim yapıldığını, toplam 4 milyon dönümlük arazi içinde, 1 milyon dönümünün çiftçi borçlarından dolayı satılık olduğunu söyledi. Hükümetin açıkladığı hububat taban fiyatının çok düşük olduğunu savunan Türkoğlu, kilo başına 50 kuruş pirim verilmesi gerektiğini belirterek, Çukurova’da yılda iki ürün alındığını, Polatlı’da ise iki yılda tek ürün alındığını, dolayısıyla  çiftçilerin aynı kefede değerlendirilmemesi gerektiğini vurguladı. Polatlı Ticaret Odası Başkanı Muzaffer Sevinçel ise Ankara’ya kurulması için çalışmaların yapıldığı Bilişim Vadisi Projesi’ne en uygun yerin Polatlı olduğunu söyledi. Sevinçel, “Bilişim Vadisi’nin ne İstanbul’a, ne Gebze’ye kurulmasını istiyoruz. Polatlı’ya istiyoruz” dedi.

Toplu: Kalkınmada haksızlığa uğradık

- Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, ilçenin kalkınmada öncelik bakımından haksızlığa uğradığını söyledi. Toplu, “Hükümetin bu yanlış uygulaması nedeniyle Ordu Borsası ve Şanlıurfa Borsası 8 milyon lira hibe aldı. Oysa bunu biz alsaydık, altı ay içerisinde Türkiye genelinde ürün borsasını kurardık. Polatlı’nın Çankaya ile aynı kategoride olmasının bir anlamı var mı? Bu durumun derhal düzeltilmesi lazım” diye konuştu.

Yönetim anlayışı

- Demokrasilerde halkın iradesiyle ülke yönetimine gelen hükümetlere herkesin saygı göstermesi gerektiğini söyleyen AK Parti Ankara Milletvekili Faruk Koca, “Bunu sadece AK Parti hükümeti için söylemiyorum, demokrasi mekanizması bütün hükümetlerce işletilmesi gereken bir yönetim anlayışıdır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 1 milyon dönüm tarım arazi satılık haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı