Gündem Haberleri

GÜNDEM

  1 milyon dolarlık göz... 3 km'den yüz tanıyor

  AA
  02.05.2017 - 23:05 | Son Güncelleme: 02.05.2017 - 23:06

  EMNİYETİN gökyüzündeki ‘kartal gözü’ Kanat, 20 kilometreye kadar görüntü alabildiği, 3 kilometreden yüz, 8 kilometreye kadar plaka tanıyabilen ve gece gündüz aktif olabilen 1 milyon dolarlık lensleriyle terörle mücadelede güvenlik güçlerine büyük destek veriyor.

  Doğuda 2, batıda 4 ilde konuşlu 12 milyon dolarlık helikopterlerden biri, Antalya Emniyet Müdürlüğü emrinde görev yapıyor ve ‘Kanat’ koduyla çağrılıyor. Antalya semalarında tur atan ‘Kanat’, asayiş ve trafik uygulama noktalarındaki ekiplere destek verirken, denizde Sahil Güvenlik ve deniz polisinin denetimlerine de projektör tutuyor.

  1 milyon dolarlık göz... 3 kmden yüz tanıyor

  GECE UÇUYOR, SABİT DURUYOR

  Flir operatörü olarak da görev yapan teknisyen polis memuru Hilmi Fedai, 2 pilot, 1 teknisyen ile 3 yolcu olmak üzere toplam 6 kişi kapasiteli helikopterle gece uçuşu da yapabildiklerini söyledi. Fedai, şu bilgileri verdi: "Güçlü sunlight ışığımız var. Aldığımız görüntüler 'polnet' kanalıyla anlık şekilde Ankara'ya, MOBESE merkezlerine gönderiliyor. Uzman teknik personel çözüm yapıyor. Yani 3 kilometreden kaldırımda yürüyen birinin yüzünün fotoğrafını çekip, sisteme entegre anlık verilerle kim olduğunu kolaylıkla belirleyebiliyoruz. Özellikle gece ışıksız uçup, belli sürelerde askı diye tabir ettiğimiz sabit şekilde de durabiliyoruz. Aşağıda suç işleyen biri bizi göremez.” 

  1 milyon dolarlık göz... 3 kmden yüz tanıyor

  550 beygirlik iki motoru olan helikopterleri üstün kılan özelliği, 1 milyon dolarlık çok fonksiyonlu kameraları. “Kartal gözü” olarak bilinen kamera, gündüz elektro optik, gece ve düşük ışık çekimlerinde low light, arazide canlı insan veya sıcak cisim tespitinde termal ve sisli havada swır olmak üzere 4 farklı tip lensin kombinasyonundan oluşuyor.

  1 milyon dolarlık göz... 3 kmden yüz tanıyor

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı