Gündem Haberleri

  1 milyon dolarlık banknotu bozdurmak isteyince...

  A.A
  08.10.2008 - 14:34 | Son Güncelleme:

  Karabük'te, ABD'de hediyelik satıldığı öğrenilen 1 milyon dolarlık banknotu 60 bin YTL'ye bozdurmak isteyen kişi, gözaltına alındı.

  U.B. (33), bir arkadaşından temin ettiği ve ABD'de birçok firma tarafından hatıra eşyası olarak tasarlanarak satılan 1 milyon dolarlık banknotu, esnafı dolaşarak gerçekmiş gibi bozdurmak istedi.

  Esnafın durumdan şüphelenerek parayı YTL'ye çevirmek istememesi üzerine U.B, yoldan geçen vatandaşlara doları 60 bin YTL karşılığında alıp alamayacaklarını sormaya başladı. Sivil polis ekibine de benzer soruyu yönelten U.B, gözaltına alındı.

  El konulan paranın içinde bulunduğu sertifikada, İngilizce “Gerçek bir dolara tamamen uygun tasarlanan bu dolar, özgürlüğün ve Amerikan rüyasının bir sembolü olarak tasarlanmıştır” açıklaması bulunduğu görüldü.

  Olayla ilgi soruşturma sürdürülüyor.

  20'LİK DESTESİ 5 DOLAR

  AA muhabirin yaptığı araştırmaya göre, söz konu banknotlar, ABD'deki bazı hediyelik eşya mağazalarında, birebir ABD Dolarına uygun olanların yanı sıra farklı şekillerde tasarlanarak hatıra amaçlı satılıyor.


  ABD'de 20'lik destesinin 5 dolar civarında satıldığı öğrenilen banknotlara, talep eden kişinin fotoğrafı da dahil olmak üzere çeşitli tasarımlar uygulanabiliyor.
  İnternet siteleri aracılığıyla da satışı yapılan paranın, bazı kaynaklara göre yurt dışına çıkarılmasına izin verilmiyor.

  ABD'nin Georgia eyaletinde, 2004'te yaşanan bir olayda, Alice Regina Pike adlı bir kadın, 1675 dolarlık alışveriş yaptığı mağazada, ülkede hatıra olarak basılan 1 milyon dolarlık sahte banknotu bozdurmaya kalkışınca yakalanmış, yetkililer, Amerikan hazinesinin 1 milyon dolarlık banknot basmadığını, ancak bu banknotların turistik hatıra eşyası olarak bazı mağazalarda satıldığını belirtmişlerdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı