1 milyar TL hedef koydu, Dolmabahçe ve Çırağan Sarayı’nı Halkalı’ya taşıyacak

Ayşegül AKYARLI GÜVEN
23 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 22 Nisan 2009 - 21:36

Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, 1 milyar TL ciro beklediği Bosphorus City projesini 180 dönüm büyütme kararı aldı. Saraylar bölümü adını verdiği yeni etapta İstanbul’un Çırağan ve Dolmabahçe gibi ünlü saraylarının modern yorumunu yapacak olan Sinpaş, Bosphorus City’yi de, toplamda 3 bin 500 konuta ulaştıracak.

HALKALI’da gerçekleştirdiği Bosphorus City projesi için 1 milyar lira gelir hedefi koyan Sinpaş GYO satış hızından memnun kalınca projeyi büyütme kararı aldı. Boğaz’ın semtlerini taşıdığı Bosphorus City’nin yanındaki 180 dönümlük arsayı da projeye ekleme kararı alan Sinpaş GYO, burada İstanbul’un Çırağan ve Dolmabahçe gibi ünlü saraylarının modern yorumunu yapacak. Toplam 650 konuttan oluşacak ve Ekim ayında satışa çıkacak olan Saraylar Bölgesi ile birlikte, Bosphorus City toplamda 3 bin 500 konuta ulaşacak.

Projede 1770 dairenin satışını şimdiden tamamladıklarını ifade eden Sinpaş GYO Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Seba Gacemer, önümüzdeki hafta 355 konuttan oluşan Ortaköy etabının da satışa çıkacağını söyledi. Ortaköy etabından 300 milyon TL ciro hedeflediklerine dikkat çeken Gacemer, şöyle devam etti: "Şu ana kadar zaten 800 milyon liralık satış yaptık. Saraylar Bölgesi’ni katmadan sadece Ortaköy etabını eklediğimizde bile 1 milyar lira hedefimizi gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu yeni bölümde Boğaz’ın kenarlarını sadece yalılara ayırıyoruz. Çünkü bundan önceki etaplarımızda yalılara beklediğimizin çok üzerinde talep geldi."

1 kilometre boğaz
/images/100/0x0/55eae63cf018fbb8f89dd6f8
Saraylar Bölgesi’nde yer alacak sarayların ne şekilde değerlendirileceğinin henüz kesinleşmediğinin altını çizen Gacemer, şunları söyledi: "Çırağan Sarayı’nı yorumlayacağımız yapıyı konut olarak satabiliriz. Dolmabahçe Sarayı’nın yorumu için ise otel düşünüyoruz. Burada butik otel yaparak bölgedeki iş adamlarına da özel toplantılar için bir mekan yaratmak istiyoruz. Sitenin güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde bunu başarabilirsek, oteli dışarıya da açacağız. Yeni arazide gerçekleştireceğimiz bölüm ile birlikte sitede Boğaz’ın uzunluğu 800 metreden 1 kilometreye çıkacak. Projenin tamamını 2011’de tamamlamayı hedefliyoruz."

Lagün projesini vaat ettiklerinden 3 ay önce teslim ettiklerini belriten Seba Gacemer, şöyle konuştu: "Şimdi Bursa’daki Bursa Modern projemizde İpekyolu Mahallesi’ni satışa çıkartacağız. Proje bu yeni mahalle ile 2 bin 600 konuta ulaşacak. Ankara’da da arazilerimiz var. Bu yıl sonuna doğru Ankara’da da yine özel konsept kullanacağımız bir proje ile satışa çıkacağız. Yine bu yıl içinde Marmaris İçmeler’de de, yabacıları da hedefleyeceğimiz bir projenin lansmanını yapacağız."

2008’de ciromuz yüzde 556 arttı

SİNPAŞ
GYO’nun 2008 beklentisi ve 5 yıllık planları şöyle:

2008 yılında 2007 yılına göre cirosunu ve satış adetlerini yüzde 556 arttırdı.

Önümüzdeki 4 yıl içerisinde 23 proje yapmayı planlıyor. Bu projelerinde yaklaşık 2 milyon metrekare inşaat yapıp, 11 bin 500 konut üretecek.

4 yılda toplam yaklaşık 2,6 milyar TL yatırım yapacak.

Aqua City 2010 projesinde, 2 haftada 280’e yakın konut sattı.

Lagün projesinde 336 konut satışı tamamlandı.

Borsaya düşük çıktık, değeri sonra bulduk

HALKA
arz edildikleri dönemde Borsaya düşük değerle çıktıklarını ifade eden Seba Gacemer, "Küçükçemece’de arsa dediler. Değersiz gördüler. Projenin araziye katacağı değeri düşünemediler. O zaman onlara Sinpaş’ın 1200 TL metrekare fiyatına konut satamayacağını anlatamadık. Ancak, sonradan hisseler değerini buldu" dedi.

Yüz müşteriden 6’sı geri ödeme sorunlu

KRİZLE
birlikte işsizliğin tetiklendiği Türkiye’de müşterlerinin geri ödemelerinde beklenenin üzerinde sorun yaşamadıklarını ifade eden Seba Gacemer, "Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 3 civarındaydı. bu yıl ise yüzde 5.6’larda. Bu, zaten beklediğimiz bir durumda. Daha fazlasına da hazırdık. Haftada 2 kişiyi işe alıyoruz. Toplamda ise 11 bin 285 kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu sürekli yeni projelere başlamamızdan kaynaklanıyor" dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı