1 milyar dolarlık 20 projeye bakıyor, ‘erken seçim’ görüyor

Hürriyet Haber
25 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 24 Aralık 2009 - 22:07

Standart Ünlü CEO’su Mahmut Ünlü, birleşme ve satın almaları içeren, toplam değerleri 1 milyar doları aşan 20 proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. Ünlü, hazırladıkları senaryolarda 2010’da erken seçim olasılığının da yer aldığını vurguladı.

KURUMSAL finansman alanında faaliyet gösteren ve şirket evliliklerinde etkin rol üstlenen Standard Ünlü, halen 20 proje üzerinde çalıştığını açıkladı. Standart Ünlü’nün birleşme ve satın alma alanındaki bu 20 projesinin toplam değerinin 1 milyar doların üzerinde olduğunu açıklayan İcra Kurulu Başkanı ve CEO Mahmut Ünlü, bunların 4-5 tanesinin ilk çeyrekte sonuçlanacağını belirtti.

Standard Ünlü’nün 2009 yılı değerlendirmesi ve 2010 yılı plan ve öngörülerinin anlatıldığı basın toplantısında konuşan Ünlü, bu projeler hakkında şu bilgileri verdi: “Hizmet, sağlık, ambalaj, finans sektörü, gıdada projelerimiz var. Projelerin arasında büyüklükleri 30-40 milyon dolar olan da 400- 500 milyon dolar arasında olan da var. 4-5 tanesi ise 400-500 milyon dolar büyüklüğünde. İlk çeyrekte 4-5 tanesi neticelenir. Özellikle sağlık, ilaç ve gıda sektörlerine Körfez ülkelerinden yatırımcılar ilgi gösteriyor. Türkiye’de iç talebe yönelik nerede fırsat varsa yabancıların oraya ilgisi var.”

Halka arzların 2010 yılının ikinci yarısından itibaren hızlanmasını beklediklerini anlatan Ünlü, “Eylül-Ekim aylarında ciddi halka arzlar olmasını bekliyoruz. Benim tahminim 10’un üzerinde halka arz olabilir” dedi. Ünlü hisse senedi işlemleri konusunda 2010’da yabancı kurumsal yatırımcılara hizmet veren ilk üç kurum arasında olmayı ve tahsili gecikmiş alacaklarda da bankalara verdikleri hizmetleri çeşitlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Özel sektör tahvil satacak

Özel sektör tahvil piyasasının da gelecek yıl açılacağını düşündüğünü söyleyen Ünlü, “Birçok firma ile görüşmelerimiz devam ediyor. İlk çeyreğin sonu gibi birkaç tane tahvil ihracı yapacağız. Eurobond piyasasında da çalışmalarımız var. Halihazırda bir banka ve bir özel sektör şirketi için biri 200 milyon dolar biri 500 milyon TL’lik iki çalışmamız var. 500 milyon TL’lik gerçekleşirse ilk TL eurobond ihracı olacak” diye konuştu.

Standard Ünlü Genel Müdürü Atilla Köksal ise banka kârlarının 2010 yılında genel kanının aksine 2009 seviyelerinde gerçekleşebileceğini söylerken, hisse senedi piyasası beklentilerine ilişkin olarak, “Gelecek senenin 2009 kadar iyi olmayacağını, daha volatil (değişken, istikrarsız) olacağını düşünüyoruz. Erken seçim olmazsa, borsanın 2010 sonunda 2009 sonundan daha iyi olacağını düşünüyoruz” dedi.

Erken seçim ihtimal dahilinde

Hazırladıkları 2010 projeksiyonları hakkında da bilgi veren Ünlü, olası bir erken seçimi ihtimal dahilinde tuttuklarını kaydederek, şöyle konuştu: “Bütçe dengelerinde sapma var, politik ajandada da hem iç hem dış konularda belirsizlikler var. AB ile süregelen konular var. Mali tabloyla da birleştirildiğinde, bizim gibi bir ülke üst üste üç çeyrek büyümemeyi kaldıramaz, (hükümet) görevini yenilemek isteyebilir, böyle bir tahminimiz var.”

Ekonomi yüzde 3.8 büyür dolar 1.58 TL’yi görür

STANDART Ünlü’nün 2010 projeksiyonlarına göre, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki yıl yüzde 3.8 (hükümetin hedefi yüzde 3.5) büyüyecek. Yıl sonunda enflasyon yüzde 7, cari açık 22 milyar dolar olacak. Dolar kurunun 1.58, Euro kurunun ise 2.35 TL olması öngörülüyor. Kurum projeksiyonlarında Hazine’nin iç borç çevirme oranı yüzde 100, bankaların kredi büyümesi ise yüzde 15 olarak tahmin ediliyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı